Boswellia Bitkisinin Sağlık Üzerinde Yararları Kullanımı ve Yan Etkileri

0

Boswellia bitkisi ne için ve nasıl kullanılır? Boswellia bitkisinin tedavisinde kullanıldığı hastalıklar, yan etkileri ve dozaj.

Boswellia

Hint buhuru olarak da bilinen Boswellia, Boswellia serrata ağacından alınan bitkisel bir özdür. Boswellia özünden yapılan reçine, Asya ve Afrika halk tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kronik iltihaplı hastalıkları ve bir dizi başka sağlık sorununu tedavi ettiğine inanılıyor. Boswellia, reçine, hap veya krem ​​olarak mevcuttur.

Boswellia

Araştırmalar ne diyor?

Çalışmalar, boswellia’nın iltihabı azaltabileceğini ve aşağıdaki durumların tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir:

  • osteoartrit (OA)
  • romatoid artrit (RA)
  • astım
  • iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD)

Boswellia etkili bir antienflamatuar olduğu için etkili bir ağrı kesici olabilir ve kıkırdak kaybını önleyebilir. Bazı araştırmalar, lösemi ve meme kanseri gibi belirli kanserlerin tedavisinde bile yararlı olabileceğini bulmuştur.

Boswellia, anti-enflamatuar ilaçlarla etkileşime girebilir ve etkilerini azaltabilir. Özellikle iltihabı tedavi etmek için başka ilaçlar alıyorsanız, boswellia ürünlerini kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Boswellia nasıl çalışır?

Bazı araştırmalar, boswellik asidin vücutta lökotrien oluşumunu önleyebileceğini göstermektedir. Lökotrienler, iltihaplanma nedeni olarak tanımlanan moleküllerdir. Astım semptomlarını tetikleyebilirler.

Boswellia reçinesindeki dört asit, bitkinin anti-enflamatuar özelliklerine katkıda bulunur. Bu asitler, lökotrien üreten bir enzim olan 5-lipoksijenazı (5-LO) inhibe eder. Asetil-11-keto-β-boswellik asitin (AKBA) dört boswellik asitten en güçlüsü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, bitkinin anti-inflamatuar özelliklerinden diğer boswellic asitlerin sorumlu olduğunu öne sürüyor.

Boswellia ürünleri genellikle boswellic asit konsantrasyonlarına göre derecelendirilir.

Osteoartrit Tedavisinde

Boswellia’nın Osteoartrit üzerindeki etkisine ilişkin birçok çalışma, Osteoartrit ağrısı ve iltihaplanmanın tedavisinde etkili olduğunu bulmuştur.

Phytomedicine dergisinde yayınlanan bir 2003 araştırması, Osteoartrit diz ağrısı olan ve boswellia alan 30 kişinin hepsinin diz ağrısında bir azalma bildirdiğini buldu. Ayrıca diz fleksiyonunda bir artış ve ne kadar yürüyebildiklerini de bildirdiler.

Daha yeni çalışmalar Osteoartrit için boswellia’nın sürekli kullanımını desteklemektedir.

Bir boswellia üretim şirketi tarafından finanse edilen başka bir çalışma, zenginleştirilmiş boswellia özütünün dozajının artırılmasının fiziksel yeteneklerde bir artışa yol açtığını buldu. Osteoartrit diz ağrısı, daha düşük doz ve plaseboya kıyasla boswellia ürünüyle 90 gün sonra azaldı. Ayrıca kıkırdağı parçalayan bir enzimin seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu.

Boswellia

Romatoid artrit Tedavisinde

Romatoid artrit tedavisinde boswellia’nın yararlılığı üzerine yapılan çalışmalar karışık sonuçlar göstermiştir. Journal of Rheumatology’de yayınlanan eski bir çalışma, boswellia’nın Romatoid artrit eklem şişmesini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Bazı araştırmalar, boswellia’nın otoimmün sürece müdahale edebileceğini ve bu da onu Romatoid artrit için etkili bir tedavi haline getirebileceğini öne sürüyor. Daha fazla araştırma, etkili anti-enflamatuar ve bağışıklık dengeleme özelliklerini desteklemektedir.

İltihaplı bağırsak hastalığı Tedavisinde

Bitkinin antienflamatuvar özellikleri nedeniyle boswellia, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (UC) gibi enflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkili olabilir.

2001 yılında yapılan bir çalışma, özel bir boswellia özütü olan H15’i anti-inflamatuar reçeteli mesalamin (Apriso, Asacol HD) ile karşılaştırdı. Boswellia özünün Crohn hastalığının tedavisinde etkili olabileceğini gösterdi.

Birkaç çalışma, bitkinin ülseratif kolit tedavisinde de etkili olabileceğini buldu. Boswellia’nın iltihap önleyici ve bağışıklık dengeleyici etkilerinin iltihaplı bir bağırsağın sağlığını nasıl iyileştirebileceğini anlamaya yeni başlıyoruz.

Astım Tedavisinde

Boswellia, bronşiyal kasların kasılmasına neden olan lökotrienlerin azaltılmasında rol oynayabilir. 1998 yılında yapılan bir çalışmada, bitkinin bronşiyal astım üzerindeki etkisinin, boswellia alan kişilerin astım semptomları ve göstergelerinde azalma yaşadığını buldu. Bu, bitkinin bronşiyal astım tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Araştırmalar devam ediyor ve boswellia’nın pozitif bağışıklık dengeleme özelliklerinin astımda meydana gelen çevresel alerjenlere aşırı reaksiyona yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kanser Tedavisinde

Boswellic asitler, kanser büyümesini engelleyebilecek çeşitli şekillerde etki eder. Boswellic asitlerin bazı enzimlerin DNA’yı olumsuz etkilemesini engellediği gösterilmiştir.

Çalışmalar ayrıca boswellia’nın gelişmiş meme kanseri hücreleriyle savaşabileceğini ve kötü huylu lösemi ve beyin tümörü hücrelerinin yayılmasını sınırlayabileceğini buldu. Başka bir çalışma, boswellic asitlerin pankreas kanseri hücrelerinin istilasını baskılamada etkili olduğunu gösterdi. Çalışmalar devam ediyor ve boswellia’nın anti-kanser aktivitesi daha iyi anlaşılıyor.

Dozaj

Boswellia ürünleri büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Üreticinin talimatlarını izleyin ve herhangi bir bitkisel tedaviyi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Genel dozlama kılavuzları, günde iki ila üç kez ağızdan 300-500 miligram (mg) alınmasını önermektedir. İltihaplı bağırsak hastalığı için dozajın daha yüksek olması gerekebilir. Artrit Vakfı, yüzde 60 boswellik asit içeren bir üründen günde üç kez 300-400 mg önermektedir.

Yan etkiler

Boswellia, rahim ve pelviste kan akışını uyarabilir. Adet akışını hızlandırabilir ve hamile kadınlarda düşüklere neden olabilir.

Boswellia’nın diğer olası yan etkileri şunlardır:

  • mide bulantısı
  • asit reflü
  • ishal
  • Deri döküntüleri

Boswellia özü ayrıca ibuprofen, aspirin ve diğer steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) dahil olmak üzere ilaçlarla etkileşime girebilir.


Leave A Reply