Botsvana Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Botsvana – Botsvana ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

botsvana-bayragiBOTSVANA;
Yüzölçümü: 600.372 km2.
Başkenti: Gaborone.
Dil: Setsvana, İngilizce, Bantu dilleri.
Din: Hıristiyan % 60 (Katolik, Protestan, Anglikan, Lutheryen, vb), doğal dinler % 40.
Para birimi: 1 pula=100 thebe.
Başlıca kentleri: Francistown (65. 244), Serowe (46.600), Selebi-Phikwe (39.772), Mahalapye (40.700), Kanye (35.170).

Advertisement

Güney Afrika’da devlet. Batıdan Namibya, kuzeyden Namibya ve Zambiya, doğudan Zimbabve, güneyden Güney Afrika Cumhuriyeti ile çevrilidir; denizle bağlantısı yoktur. Ülkenin en büyük sınır komşusu Güney Afrika Cumhuriyeti’dir.

Yüzey Şekilleri; Yüksekliği bin metreyi bulan çanak biçimli geniş bir tortul yayladan oluşan ülkenin ortası ve güneyi Kalahari Çölü; kuzeyi Zambezi Havzası’na bağlı Makarikari ve Okovango bataklık çukurlarıyla kaplıdır. Topraklarının büyük bölümünü kaplayan Kalahari Çölü, geniş kum kuşaklarından oluşur. Kuzeybatıdaki Okovango Bataklığı’nı, Angola’dan doğan ve Ngami Gölü’ne dökülen Okovango Irmağı oluşturur. Önceleri, göllerin bulunduğu kuzeydoğuda ise Makarikari Tuzlaları yer alır. Doğu bölgeleri, tepeler ve ovalarla örtülüdür. Okovango ile bazı küçük akışlı sular dışında iç bölgelere ulaşan ırmak yoktur. Ülkenin kuzey sınırında Çobe ve güneydoğuda Limpopo ırmakları, sürekli akarken, güneyde Molopo Irmağı, yılın bir bölümünde kurur.

İklim; Yarı tropikal bir iklimin egemen olduğu ülkede, büyük sıcaklık farklılıkları görülmez. Ülkenin kuzey ucunda yer alan Kasane’de ortalama sıcaklık ocakta 25°C, temmuzda 18°C’ dir. Kış aylarında geceleri ısı sıfırın altına düşebilir. Ortalama yağış tutarı yılda 460 mm’dir; bu değer kuzeyde 690 mm’ye ulaşırken, Kalahari’de 230 mm’ye düşebilir. Yaz mevsimleri, genellikle daha yağışlı geçer (ekim-nisan). Zaman zaman görülen ciddi kuraklıklar, tarım ürünlerine zarar verip hayvanların topluca ölümüne yol açarken, insanları kıtlık sorunuyla karşı karşıya bırakır.

Bitki Örtüsü ve hayvanlar; Kalahari Çölü’nün güneybatısı kum te-pecikleriyle, öteki bölümleri savan düzlükleriyle kaplıdır. Dikenli çalılar ve seyrek otlardan oluşan savanlar, doğuya doğru yerlerini akasyalara bırakır. Güneybatıda cılız bozkırlar, kuzey ve kuzeydoğuda seyrek ormanlar, doğuda ot ve çalılıklar başlıca bitkilerdir. Çobe Irmağı’nın ormanlık vadisi, Çobe Ulusal Parkı olarak koruma altına alınmıştır. 11.000 km2 genişliğindeki parkın yanı sıra Afrika’daki doğal av alanlarının en büyükleri de Botswana’da bulunur. Ülkede; antilop, zürafa, zebra, fil, suaygırı, yaban sığırı, aslan ve timsahın yanı sıra pek çok kuş, yılan, akrep ve örümcek türleri yaşar.

Advertisement

Ekonomi;
Tarım ve Hayvancılık: Altyapı ve girdi kullanımının zayıflığı nedeniyle, tarım sektöründe verimlilik düşüktür. Ülkedeki 3.5 milyona yakın canlı hayvan varlığının dağılımında büyük eşitsizlik vardır ve toprak erozyonunu önlemek için getirilen yeni otlatma programı pek başarılı olmamıştır. Ancak, Lome Antlaşması (1975-1980) çerçevesinde, Avrupa Topluluğu’na hayvan ürünleri dışsatımında önemli bir ayrıcalık elde eden Botsvana, AB’ne 25 milyon dolarlık et ürünleri satmaktadır. Başlıca tarımsal ürünler; mısır, sorgum, yerfıstığı, yumru ve kök bitkileri, buğday, sebzeler, meyvelerdir.

Doğal Kaynaklar: Dünyanın en büyük dördüncü elmas üreticisi olan Botsvana’da, öteki önemli doğal kaynaklar nikel-bakır, linyit kömürü, asbest, manganez ve uranyumdur. Ancak, uranyum üretimine henüz geçilememiştir. Elmas üretimi ise tümüyle De Beer Botswana Madencilik Şirketi’nin (Debsvana) elindedir. Madencilik giderek gelişen bir sektördür. Dışsatımın % 50’sini elmas, geri kalanının büyük bir bölümünü bakır, nikel, kömür ve et oluşturur. Petrol ve ürünleri, makine, ulaşım araçları ve besin, dışalım ürünlerini oluşturur.


Leave A Reply