Bourdon Manometresi Hakkında Bilgi

0

Bourdon Manometresi nedir? Bourdon Manometresinin çalışması, özellikleri, hakkında bilgi.

Basınçlı hava veya başka sıkıştırılmış gazların kullanılmakta olduğu yerlerde genel olarak Bourdon manometresi de bulunur. Gaz basıncını ölçmek için tertip edilmiş sağlam yapılı bir cihazdır (icabında sıvıların basıncını ölçmek için de kullanılır). Otomobil lastiklerindeki havanın basıncını ölçmek için kullanılan bazı manometreler de bu tipdendir.

Advertisement

Kenarında çepe çevre numaralar ve ortasında göstergesi olan taksimat dairesi ile dışarıdan hemen hemen bir saat kadranını andırır. Gösterge santimetre kare başına kilogram olarak basıncı gösterir. Başka basınç birimleri de kullanılabilir fakat bu en çok kullanılanıdır.

Genel olarak bakırdan yapılmış bir basınç ileten boru manometreyi, basınç; ölçülecek olan gazın bulunduğu yere bağlar. Manometrenin içinde, basıncı ölçülecek olan gaz, yarım daire veya spiral halinde bükülü bir boru şeklindeki bükülmüş bir metal tüpe girer. Bu esnek tüp eliptik (yumurta şeklinde) kesittedir. Tüpün öbür ucu sızmaz bir şekilde kapatılmıştır, öyle ki gaz tüpü doldurabilir fakat içinden akıp geçemez. Borunun kapalı ucu serbestçe hareket edebilir fakat gaz giriş tarafı tespit edilmiştir bu yüzden hareket etmesine imkan yoktur.

Yüksek basınçlar borunun hafifçe doğrulmasına sebep olurlar. Basınç düşürülünce boru tekrar bükülür. Esnek tüp tıpkı çocukların, kağıt bir spiralden ibaret olan ve içine üflendiği zaman açılan, sonra tekrar kıvrılan, oyuncakları gibi hareket eder.

Bir dizi dişli çark ve manivelalar borunun serbest ucunun hareketini gösterge hareketi haline çevirir böylece gösterge basıncı göstermek üzere döner.

Advertisement

Her manometre belirli bir basınç aralığında çalışmak üzere yapılmıştır. Bronz borular düşük basınçlar için kullanılır çünkü bunlar kolaylıkla doğrulurlar. Fakat şayet boru bu kadar çok düzleşecek olursa tekrar eski ilk şekline dönemeyeceği için manometre bozulur. Bu sebepten, bronz tip manometre santimetre kare başına 200 kilogramın üzerindeki basınçlar için kullanılamaz. Çelik santimetre kare başına 700 kilogram kadar olan basınçlar için kullanılır ve santimetre kare başına 5000 kilograma kadar olan yüksek basınçlar için, paslanmaz çelik kullanılır.

Aşındıncı cisimlerin manometreye girmesi gaz deposuna giden boru üzerine bir yağlı veya sulu süzgeç koymakla önlenir.


Leave A Reply