Boyne Savaşı Ne Zaman ve Kimler Arasında Oldu? Sonuçları Nedir?

0
Advertisement

İngiltere ve İrlanda tarihinde önem arz eden Boyne Savaşı’nın tarafları, önemi, nedenleri ve sonuçları nelerdir, kısaca Boyne Savaşı özeti.

Boyne Savaşı

Boyne Savaşı

Her yıl, 12 Temmuz ve önceki gece, Kuzey İrlanda’daki bazı Protestanlar 300 yıldan uzun bir süre önce gerçekleşen bir etkinliği kutlamak için sokak şenlikleri, sokak partileri düzenliyor ve sokaklarda yürüyüş yapıyorlar. (William of Orange) 3. William’ın 1690’da Boyne Savaşı’nda 2. James’ye karşı zafer kazanması, İrlanda ve İngiliz tarihinde önemli bir dönüm noktasıydı ve bugün sonuçları hala hissediliyor.

Boyne Muharebesi, 1 Temmuz 1690’da İrlanda’nın doğu kıyısındaki Dundalk kasabasının hemen dışında gerçekleşti ve İrlanda’nın sonraki gelişimi için önemli bir siyasi öneme sahip olan İngiliz ve İrlanda tarihinin en meşhur savaşlarından biridir.

Savaştaki karşıt ordular, bir önceki yıl görevden alınan İngiltere Kralı II. James ve halefi William III tarafından yönetildi. James, Avrupa’da kardeşi – Kral II. Charles için savaşırken cesaretini kanıtlayan tecrübeli bir generaldi, oysa kayınpederi William, tecrübeli bir komutan ve yetenekli bir generaldi, ancak henüz tam bir savaş kazanamamıştı. Fransızlara karşı başarısı, silah gücünden ziyade taktik manevralara ve iyi diplomasiye dayanıyordu. Boyne Nehri’nden sonra her şey değişti. Yenilgisinden sonra James, hızla Fransa’da sürgüne gitti.

Boyne Savaşı

Advertisement

II. James

II. James 1685’te İngiltere, İskoçya ve İrlanda kralı oldu. O zamana kadar Protestan Anglikanizmi İngiltere’de resmi dindi. Ancak James, Roma Katolik kilisesini destekledi. Bu onun yönetimine karşı çeşitli isyanlara yol açtı. Protestan William III taraftarları 1688’de James’i iktidardan çıkardı, ancak James tahtını geri almaya çalıştı. İrlandalı yöneticiler adamlarını James için savaşmaya gönderdi. İrlanda’daki topraklarının çoğu İngilizler tarafından onlardan alınmıştı. James kazanırsa bu toprakları geri vereceğini umdular. James ayrıca bir Protestan İngiltere kralı istemeyen Fransızların da desteğini aldı.

Savaş

1 Temmuz 1690’da Boyne Nehri’nin güney kıyısında 14.000 İrlandalı ve 7.000 Fransız ordusu toplandı. II. James’in emrindeydi. William’ın ordusu çok daha büyüktü. Hollanda ve Danimarka’nın yanı sıra İngiliz ve Ulster Protestanlarından adamları nehrin diğer tarafında duruyordu.

Yakında James, William’a karşı savaşı kazanamayacağını fark etti. James’in kuvvetleri geri çekilmeye başladığında da savaş alanından ayrıldı ve Fransa’ya kaçtı. Her yıl Temmuz ayında, Ulster’daki Protestanlar şimdi William III’ün zaferini kutluyor ve ona “Kral Billy” diyorlar.


Leave A Reply