Bozcaada Nerededir? Tarihçesi ve Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

0

Bozcaada nerededir? Bozcaada’nın coğrafi, iklimsel, ekonomik özellikleri, tarihçesi, tarihteki yeri hakkında bilgi. Bozcaadaya ne zaman gidilir?

Bozcaada Nerededir? - Tarihçesi ve Bozcaada'ya Ne Zaman Gidilir?

Bozcaada

Bozcaada; Çanakkale İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. Yüzölçümü 36.03 km2İlin batısında yer alan ada Ege Denizi’ndedir.

Üçgen görünümündeki adanın dar kenarı Anadolu kıyılarına bakar. Kıyılar sığ ve kayalık, kayalıklar arasında da geniş kumullar vardır. Kıyı boyunca uzanan düzlükler adayı çevreler. Orta bölümde yükselti 100 m’ye ulaşır. En yüksek nokta kuzeydoğudaki Göktepe (192 m)’dir. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16-17°C, yağış tutarı 680 mm’ dir. Akdeniz çalı türleri (maki) ve zeytin ağaçları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Adada tarımsal üretim çok azdır. Buğday, yulaf, arpa ve ada ekonomisinin temelini oluşturan üzüm yetiştirilir. Bağcılık, şarapçılık ve balıkçılık öteki geleneksel gelir kaynaklarıdır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Kuzeydoğusunda tek yerleşim alanının yükseltisi 10 m olan ada; Çanakkale Boğazı’na 19 km, Çanakkale kıyılarına 6 km uzaklıktadır ve ulaşım vapur seferleri ile sağlanır.

Tarih:

Eski adı Tenedos olan ada, Antik Çağ’dan bu yana önemli bir liman ve yerleşim merkezi olarak kullanıldı. Önceleri Aiolia halkının yerleştiği ada, sonradan Pers egemenliğine girdi. Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerini yaşadı. 1377’de Venedik işgaline uğradı. Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katıldı (1455), Girit Savaşı sırasında Venediklilerin eline geçtiyse de, bir yıl sonra geri almdı. Bozcaada Deniz Savaşı diye bilinen Kaptanıderya Deli Hüseyin Paşa’ nın Venediklilerle giriştiği savaş sonucunda, Kuzey Ege Adaları’nın tam denetimi sağlandı (1648). 1807’de Rus işgaline uğradı, kalesi yıkıldı. EL Mahmut döneminde kale yeniden yapıldı ve 1866’da Limni Sancağı’na bağlandı. 1923 Lozan Antlaşması ile Türkiye’ye bırakıldı.

Bozcaada’ya ne zaman gitmeli

Genellikle yaz mevsiminde tercih edilen Bozcaada, deniz mevsimi dışında da ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. Çünkü doğası, iklimi, şarap ve yemek kültürü, burayı her daim çekici kılıyor. Günübirlik gezilerde adayı tam olarak keşfedemeyebilirsiniz. Görülecek yerleri bitirseniz bile, daha uzun kalarak adanın ritmini yakalamalısınız. Bozcaada’ya dört mevsim gidebilirsiniz…Böylece Bozcaada’yı tam anlamıyla hissetmiş ve keşfetmiş olacaksınız.

YAZ

Adada yaz aylarında, Mayıs sonundan Ekim ortasına kadar rahatlıkla denize girebilirsiniz. Eğer sadece deniz tatili yapmak istiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarını tercih etmelisiniz. Adanın rüzgarlı ve nemsiz havası sayesinde yaz ayları bunaltıcı geçmemektedir. Konaklama iyatlarının en yüksek olduğu dönemler ise yoğunluğun olduğu bayram tatillerinin olduğu zamanlardır

KIŞ

Kışları genellikle güneşli geçen, yağmur da yağsa ardından güneş açan bir kış mevsimine sahiptir. Dolayısıyla kışın adada kasveti hissetmiyorsunuz. Kışın poyraz sebebiyle hava sıcaklığı daha soğuk hissedilse de kar nadir olarak yağmaktadır. Sosyal hayatın en sönük olduğu zaman Aralık ve Mart arasıdır.

SONBAHAR

Sanırım adanın en huzurlu zamanı sonbahar. Sonbaharda ısınmış olan denizi yazın bile bulmak zor oluyor. Arka planda bağ bozumu devam ederken, koylar, oteller ve restoranlar size kalıyor. Sonbahar, adada uzun yürüyüşler ve bisiklet gezileri için en ideal zaman… Bağlarda kalan üzümleri, olgunlaşmış incir ve böğürtlenleri de yemek için, sonbaharda adayı ziyaret edebilirsiniz.

Çiçeklerin hem kırları hem de bağları renklendirdiği, adanın en yeşil göründüğü mevsimdir ilkbahar. Ada halkının kendini dışarı attığı, piknik ve mangal keyine başladıklarını ilkbaharın gelişinden anlayabilirsiniz.


Leave A Reply