Bozyazı Nerededir?

0
Advertisement

Bozyazı nerededir? Bozyazı hangi ilimize bağlıdır? Bozyazı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bozyaziBozyazı; İçel İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 14 köyü vardır. İlin batısında; güneyden Akdeniz, batıdan Anamur, kuzeydoğudan Gülnar ilçeleriyle çevrilidir.

İlçede, kıyı düzlüğünün hemen ardından kuzey doğrultusunda yükselti 1.000 m’nin, daha içerilerde 1.500-1.600 m’nin üzerine çıkar. Yaz aylarında suları tümüyle kuruyan birkaç önemsiz akarsu dağlık alandan güneye doğru Akdeniz’e ulaşır. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 19°C, yağış tutarı 900-1.000 mm’ dir. Kıyı kesiminde Akdeniz çalı türleri (maki) ve kızılçam ormanları, daha yükseklerde kızılçam, sedir, karaçam ve köknar ormanları görülür.Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut ve fasulye; meyvelerden limon, portakal, üzüm ve muz yetiştirilir. Dağlık alanda koyun ve keçi beslenir. Dağlarda yaşayan köy halkının bir bölümü orman işçiliği yapar. Kıyıda balıkçılık ve turizm gelişmektedir.

Antalya-İçel Karayolu üzerinde, deniz düzeyinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 150 km uzaklıktadır. Daha önce Anamur ilçesi’ne bağlı 15 köy, 19 Haziran 1987’de birleştirilerek merkezi Bozyazı olmak üzere ilçe yapıldı.


Leave A Reply