Brahmaputra Irmağı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Güney Asya’da yer alan 2900 km uzunluğundaki Brahmaputra Irmağı ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

brahmaputra Irmağı

BRAHMAPUTRA IRMAĞI, Güney Asya’da; Tibet, Çin, Hindistan’ın kuzeydoğusu ve Bangladeş’de akan ırmak. Uzunluğu 2.900 km, akaçlama havzası 934.990 km2.

Himalayalar’da ki Kaylas Dağları’ndan (Tibet’te Gunkiyud Gölü’nün güneyinde) doğar. Bengal Körfezi’ne dökülür. Tibet’te Dzangpo adıyla anılan ırmak, Himalaya Dağları’nın kuzeyinde doğu doğrultusunda 1.600 km akar (3.650 metre yükseklikteki bu bölümünün 640 km’si ulaşıma elverişlidir). Derin boğazlardan geçerek bir dizi çağlayan oluşturur.

Kuzeydoğu Assam’dan Hindistan’a girer. Sadiya yakınında Dibang ve Luhit ırmaklarıyla birleşerek Brahmaputra (Brahma’nın oğlu) adını alır. Güney ve güneybatı yönünde Assam Vadisi’ni aşarak Bangladeş’e geçer. Golanda’da Padma Irmağı (Ganj’ın kolu) ile birleşerek Bengal Körfezi’ne dökülür.

Advertisement

Debisi yüksektir. Ganj Irmağı ile birlikte oluşturduğu deltaya, bu ırmaktan daha fazla su ve tortu taşır. Bölge taşımacılığının % 55’i ırmak yoluyla gerçekleştirilir. Eskiden Dibrugarh’a kadar 1.125 km’lik bölümü ulaşıma elverişliyken, 1950 depremi sonrasında oluşan çamur ve kum birikintileri nedeniyle ulaşım güçleşmiştir.


Leave A Reply