Brandenburg ve Brandenburg Kapısı Hakkında Bilgi

0

Almanya’da yer alan Brandenburg kenti ve dünyaca ünlü Brandenburg Kapısı ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

brandenburg Kapısı

BRANDENBURG, Almanya’da, aynı adı taşıyan eyalette kent. Havel Irmağı’nın kıyısında Berlin’in 61 km güneybatısında yer alır. Irmak limanı ve bölgenin endüstri merkezidir (traktör, çelik, bisiklet, makine parçalan, kimya dokumacılık, eczacılık gereçleri).

Tarih. 1170’de Havel Irmağı’nın güney kıyısında (Parudin adıyla) bir Wendish Köyü olarak kuruldu. 1196′ dan başlayarak Almanlar, ırmağın kuzey kıyısına yerleştiler. 1539’da, Protestanlığı benimsedi; 1598’de, Brandenburg Elektörlüğü topraklarına katıldı.

Tarihsel Eserler. Katedral (12. yüzyıl, ırmak üzerinde bir adadadır), belediye binası (14. yüzyıl), kilise vb tarihsel yapılar vardır.

Brandenburg Kapısı. 1989 sonuna kadar Berlin’i ikiye ayıran ve Utanç Duvarı olarak adlandırılan Doğu-Batı Berlin sınırında kapı. Eski kent merkezine çıkan ünlü Unter den Linden Caddesi üzerinde C. G. Langhans tarafından 1788-1791 arasında neo-klasik üslupta anıt kapı olarak yapıldı. Caddenin batı kesimine, Doğu Berlin Ayaklanmasından (1953) sonra, 17 Haziran Caddesi adı verildi. 1945-1989 arasında sınır kapısı konumunda olan ve Almanya’nın parçalanmasını simgeleyen kapı, iki Almanya’nın birleşmesinin gündeme gelmesiyle Aralık 1989’da açıldı.


Leave A Reply