Bremen Nerededir? Bremen Tarihi

0

Bremen hangi ülkededir? Bremen ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Almanya Bremen hakkında bilgi.

bremenBremen;Almanya’da kent, aynı adı taşıyan eyaletin yönetim merkezidir. Weser Irmağı’ nın kıyısında, Bremerhave’in 74 km güneyinde yer alır. Ülkenin ikinci büyük limanı, ticaret (pamuk, yün, tütün bakır) ve endüstri (tersaneler, çelik, makine, elektrik donanımları, dokumacılık, bira, besin maddeleri, petrol işleme) merkezidir.

Advertisement

Tarih: 845’te başpiskoposluk konumu kazanan kent, 11. yüzyılda bölgenin (İskandinav ülkeleri, İzlanda) dinsel merkezi oldu. 13. yüzyılda dinsel yöneticilere karşı bağımsızlığını ilan ederek Hansa Birliği’ne girdi. 1303’ten başlayarak kendi yasalarıyla yönetildi. 1522’de Reformu benimsedi. 1646’da, imparatorluğun serbest kentlerinden biri oldu. Vestfalya Barışı ile (1648) başpiskoposluğun İsveç kralına verilmesinden sonra da bağımsızlığını korudu, 1810-1813 arasında Fransız egemenliğinde kaldıktan sonra eski konumuna döndü. 1871’de Almanya İmparatorluğu’na katıldı. Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki (1918) Alman Devrimi sırasında kurulan Bremen Sosyalist Cumhuriyeti çok kısa süre yaşadı, ikinci Dünya Savaşı’nda Müttefik güçlerince yoğun biçimde bombalandı. 1947 Anayasası ile Almanya içinde bağımsız bir konum kazandı.

Tarihsel Eserler: St. Peter Katedrali (1043), Belediye binası, kentin bağımsızlığının simgesi olarak 1404’te dikilen ortaçağ destan kahramanı Roland’ın heykeli, ünlü Lonca binası (16. yüzyıl), sanat, bilim ve antropoloji müzeleri, kentteki başlıca tarihsel yapılardır.


Leave A Reply