Brokoli Salatası Tarifi

0

Brokoli salatası tarifi. Çok sağlıklı bir sebze olan brokoliyi yemeklerin yanında zeytinyağlı bir salata olarak da sunabilirsiniz.

Brokoli Salatası Tarifi
Kullanılacak Malzemeler:
Yarım kilo brokoli
1 limon suyu
zeytinyağı
Tuz

Yapılışı:
Brokolilerin saplarını kesin ancak kökünden kesmeyin sadece çok kalın ve sert lan kısımlarını ayırın. Büyükçe parçalara ayırarak haşlayın.

Çatalla haşlanıp haşlanmadığının kontrolünden sonra brokolileri yeşil renklerini koruması için soğuk suyun içine çıkarın. Bu işlem brokolilerin sararmasını önler. Salat için uygun büyüklüklere kestikten sonra salata tabağına yerleştirin. Üzerine limon suyu ve zeytinyağı dökün. Tuzlayın ve servis yapın.

NOT : sihirliyemektarifleri.com sitesi nkfu.com içerisine dahil edilmiştir ve bu sebeple resimler üzerinde sihirliyemektarifleri.com yazmaktadır. Kopyalanması yasaktır.

Brokoli Hakkında Bilgiler

Brokoli

Brokoli, ağaç gibi bir sap üzerinde büyük bir çiçek kafası olan ve yapraklarla çevrili bir sebzedir. Genellikle yeşildir ancak diğer renklerde de bulunur. Brokoli lahana ailesinin bir parçasıdır ve genellikle yemeden önce haşlanır veya buğulanır. Güney İtalya, İngiltere ve İspanya’da, mor brokoli popülerdir. Brokoli, düzenli olarak yenildiğinde çeşitli sağlığa çeşitli yararları kanıtlanmış, değerli bir besindir.

Brokoli İle İlgili Bilgiler

Brokoli kelimesi İtalyan kelimesi ‘broccolo’ dan gelmektedir.

*** Brokoli, Kuzey Akdeniz bölgesindeki 500’lü yıllardan beri yetiştirilmektedir.

*** Brokoli, turpgiller sebze ailesinin bir üyesidir.

*** Brokoli, vücudun iltihaplanma tepkisini bastırmaya yardımcı olan ITC’leri içerir. İnflamasyonun, özellikle kronik iltihaplanma, kanser dahil bir çok hastalıktan sorumlu olduğunu bilinmektedir.

*** Brokoli, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmakda faydalı olan glukozinolatları içerir.

*** Brokoli, alerjiye bağlı maddelerin neden olduğu etkiyi azaltmaya yardımcı olan kaempferol adlı bir phytonutrient içerir. Bu ayrıca kronik iltihaplanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

*** Turpgil sebzeler arasında brokoli, C vitamininin en yüksek konsantrasyonunu içerir. C vitamini, flavonoidlerle desteklendiğinde vücuttaki oksijenin metabolizmasını destekleyen bir antioksidandır.

*** Brokoli, lutein, zeaksantin ve beta-karoten gibi karotenoidler içerir. Bu karotenoidler vücutta önemli antioksidanlar gibi davranırlar.

*** Brokoli içerisindeki mineraller, vitaminler, karotenoidler ve flavonoidler vücuttaki oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.

*** Brokoli, anti-inflamatuar, detoks ve antioksidan özelliklere sahiptir ve bunlar kombine edildiğinde yumurtalık, mesane, göğüs, kolon ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

*** Günde 1/2 kase brokoli tüketmek kanser riskini azaltmak için yeterlidir.

*** Bir porsiyon brokoli, önerilen günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 40’ını karşılar.

*** Brokoli’nin yüksek lif içeriği sindirim sürecine yardımcı olur.

*** Brokoli, kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılan kolesterol düşürücü faydalara sahiptir.

*** Brokoli pişirmenin en sağlıklı yöntemi, düşük sıcaklıkta buharda pişirmektir.

*** Sapları ve yapraklarını tüketmek, bu bitkisel besinlerin ve sağlık yararlarının hepsinden faydalanmanızı sağlar.

*** 1 fincan kıyılmış, pişmiş brokoli sadece 55 kalori içerir. Glisemik indeksi düşüktür, bu da kan şekerinde artışa neden olmayacağı anlamına gelir.

*** 1 fincan pişmiş doğranmış brokoli, yüksek düzeyde K, B6, E, B2, A, B1, B3 ve C vitaminleri içerir. Folik asit, lif, manganez, fosfor ve potasyum da yüksektir.


Leave A Reply