Bruce Lee, Sinemanın Efsanevi Dövüş Ustasının Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Bruce Lee kimdir ve ne yapmıştır? Sinemanın efsanevi ismi Bruce Lee’nin hayatı, kariyeri, çektiği filmler ve dövüş sanatı hakkında bilgi.

Bruce Lee

Bruce Lee, ‘Fists of Fury’ ve ‘Enter the Dragon’ gibi filmlerle ve Jeet Kune Do tekniği ile tanınan saygın bir dövüş sanatçısı, aktör ve film yapımcısıydı.

Bruce Lee

Bruce Lee kimdi?

İkonik aktör, yönetmen ve dövüş sanatları uzmanı Bruce Lee, Hong Kong’dan ABD’ye gelen ve orada dövüş sanatları öğreten bir çocuk aktördü. The Green Hornet (1966-67) TV dizisinde rol aldı. “Enter the Dragon” filminin yayınlanmasından kısa bir süre önce, 20 Temmuz 1973’te 32 yaşında öldü.

Erken dönem

Lee, 27 Haziran 1940’ta, California’nın San Francisco şehrinde doğdu. Hong Kong opera şarkıcısı babası Lee Hoi Chuen, karısı Grace Ho ve üç çocuğuyla 1939’da Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı; Hoi Chuen’in dördüncü çocuğu Bruce, San Francisco’da turdayken doğdu.

Lee, doğum hastanesindeki bir hemşireden “Bruce” adını aldı ve ailesi okul öncesi yıllarında bu adı hiç kullanmadı. Geleceğin yıldızı, 3 aylıkken, Golden Gate Girl’de (1941) filminde rol aldı. 1940’ların başında, Lee Hong Kong’a geri döndü. 1946’dan başlayarak yaklaşık 20 filmde çocuk oyuncu olarak oynadı.

Advertisement

Bir genç olarak, İngiliz öğrencileri tarafından Çin geçmişi nedeniyle alay konusu oldu ve daha sonra bir sokak çetesine katıldı. 1953 yılında Üstat Yip Man vesayeti altında kung fu (Kantoncada “gung fu” olarak anılır) çalışarak tutkularını bir disipline odaklamaya başladı. On yılın sonunda Lee, Seattle, Washington’da aile dostlarıyla yaşamak için ABD’ye geri döndü ve başlangıçta dans eğitmeni olarak çalışmaya başladı.

Sadık Öğretmen

Lee liseyi Washington, Edison’da bitirdi ve daha sonra Washington Üniversitesi’nde felsefe okudu. Ayrıca, Hong Kong’da öğrendiği Wing Chun tarzı dövüş sanatlarını öğretme işi buldu. Lee, 1964’te evlendiği Linda Emery ile tanıştı. O zamana kadar Lee Seattle’da kendi dövüş sanatları okulunu açmıştı.

Bruce Lee Ailesi

O ve Linda kısa sürede Kaliforniya’ya taşındı ve Lee, Oakland ve Los Angeles’ta iki okul daha açtı. Çoğunlukla Jeet Kune Do diye adlandırdığı bir stil öğretti.

Lee ve Linda iki çocuk sahibi oldular – 1965 doğumlu Brandon ve 1969 doğumlu Shannon.

Aksiyon Kahramanı

Lee, 1966’dan ’67’ye 26 bölümde yayınlanan televizyon dizisi The Green Hornet’teki rolüyle ünlü oldu. 1930’ların radyo programına dayanan gösteride, Lee akrobatik ve tiyatro dövüş stilini Hornet’in yardımcısı Kato olarak sergiledi. 1969’lu Marlowe’de Raymond Chandler’ın yarattığı önemli dedektif olarak James Garner’ın oynadığı önemli bir film rolü geldi ve Ironside ve Longstreet gibi TV şovlarında konuk oyuncu olarak yer aldı. (Filmin senaristi Stirling Silliphant, Lee’nin dövüş sanatları öğrencilerinden biriydi. Diğer Lee öğrencileri arasında James Coburn, Steve McQueen ve Garner vardı.)

Advertisement

Çeşitli antrenmanlara ve beden eğitimi aktivitelerine kendini adanmış olan Lee, büyük bir sırt yaralanması geçirdi. Lee, 1971 yazında Hong Kong’a giderek Los Angeles’tan ayrıldı.

Gişe Rekorları Kırıyor

1971 yazında Bruce, Los Angeles’tan Hong Kong’a uçmak için ayrıldı, daha sonra “The Big Boss” un yapımı için Tayland’a gitti. Çalışma koşulları zor olmasına ve Bruce’un alışkın olduğu standartların altında üretim kalitesi olmasına rağmen, “The Big Boss” büyük bir başarıydı.

Eylül 1971’de, sözleşmeli filmlerin ikincisinde çekimlerin başlamasıyla Bruce ailesini Hong Kong’a taşıdı. “Chinese Connection” olarak da adlandırılan “Fist of Fury”, tüm zamanların gişe rekorları kıran ilk filmden çok daha büyük bir başarıydı. Bruce, Golden Harvest ile olan sözleşmesini tamamladığına ve güvenilir bir meta haline geldiğine göre, filmlerinin kalitesine daha fazla girdi yapmaya başlayabilirdi.

Bruce Lee

1972’nin sonunda Lee, Asya’da önemli bir film yıldızıydı. Raymond Chow ile kendi şirketi Concord Productions’ı kurdu ve ilk yönetmenlik filmi Ejderha Dönüşü’nü yayınladı. Henüz Amerika’da yıldızlık kazanmamış olsa da, ilk büyük Hollywood projesi Enter the Dragon ile eşiğinde duruyordu.

Gizemli Ölümü

20 Temmuz 1973’te, Enter the Dragon’un galasından sadece bir ay önce, Lee, 32 yaşında Çin’in Hong Kong kentinde öldü. Ani ve tamamen beklenmedik ölümünün resmi nedeni, otopside bulunan bir beyin ödemi idi. Reçeteli bir ağrı kesiciye garip bir reaksiyondan kaynaklandığı bildirildi. Bazıları öldürüldüğünü iddia ettiği gibi, lanetlenmiş olabileceği inancı da vardı.

Dünyanın dört bir yanından gelen tanınmış patologlar tarafından verilen ifadeyle, Bruce’un ölüm nedeni, ağrı kesici ilaçtaki bir bileşene karşı beyindeki sıvının şişmesine neden olan, komaya ve ölüme neden olan aşırı duyarlı bir reaksiyona sahip olmasıydı.

Dünya o gün parlak bir yıldız ve evrimleşmiş bir insanı kaybetti. Ruhu, dünyadaki bir çok insana ilham kaynağı olmaya devam ediyor.


Leave A Reply