Brugge Nerededir? Brugge Tarihi

0

Brugge hangi ülkededir? Brugge ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Belçika Brugge hakkında bilgi.

bruggeBrugge; Belçika’nın kuzeybatısmda kent, Batı Flandre Yönetim Birimi’nin merkezidir. Brüksel’in 85 km kuzeybatısında yer alır. Brüksel’den sonra ülkenin ikinci büyük endüstri (gemi yapımı, besin, kimya, elektronik donanım dantel dokuma) ve ticaret merkezidir. Adını, birkaç kanalı birbirine bağlayan köprülerden alan kent, ortaçağda büyük bir yerleşim merkezi olma konumunu, karaiçi suyolu taşımacılığına borçludur. 13 km uzaklıktaki Ostend ve Zeebrugge limanlarına bağlayan geniş kanalların açılmasıyla 20. yüzyılda eski önemini kazandı.

Advertisement

Tarih: Adına tarihsel kayıtlarda ilk kez 7. yüzyılda rastlandı. 13. yüzyılda Hansa Birliği’ne gire 14. yüzyılda, Hansa pazarının en önemli merkezlerinden biri durumuna geldi. İngiliz yün ticareti ve Flaman dokuma endüstrisi sayesinde refah düzeyinin doruğuna ulaştı. Kuzey Avrupa’nın kültürel alanda altın çağını yaşadı (Flaman Resim Okulu). 15. yüzyıl sonlarına doğru, dokumacılığın gerilemesi, Anvers Limanı’nın rekabeti ve Zwyn Irmağı’nın ağzının dolması sonucu, eski önemini yitirdi. Dantel işlemeciliği geliştirilmekle birlikte eski refah düzeyine ulaşamadı. 1482’de Habsburg, 1556’da İspanya, 1714’de Avusturya, 1794’te Fransız egemenliğine girdi 1815’te Hollanda, 1830’da yüzyıl sonlarında, Kuzey Denizi kıyısındaki Ostende ve Zeebrugge limanlarına kanallarla bağlandıktan sonra yeniden önem kazandı. Her iki dünya savaşında, Alman işgaline uğradı, ancak fazla zarar görmedi.

Tarihsel Eserler: Ticaret ve endüstri etkinliklerinin yanı sıra, ortaçağ görünümü taşıyan özelliği, gotik üslupta yapıları ve zengin sanat eserleriyle aynı zamanda, bir kültür ve turizm merkezidir. 13.-15. yüzyıllarda yapılmış Çan Kulesi, kentin bağımsızlık simgesidir. 14. yüzyıldan kalma Belediye Binası, Belçika’nın en eski yapılarından biridir. Belediye Binası’nın bitişiğinde Hz. İsa’ nın kan damlaları olduğuna inanılan kutsal emanetinin saklandığı Saint-Sang Şapeli yer alır. Tasar çizimini Lancelot Blondell’in hazırladığı Rönesans dönemi şöminesiyle Adalet Sarayı; 15. yüzyıldan kalma Gruuthuse Konağı; 13.-14. yüzyıllarda yapılmış olan Nötre Dame Kilisesi kentteki öteki tarihsel yapılardır.

Resim, Brugge’ün, sanat yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Kent Müzesi’nde; Gerard David, Jan van Eyck, Hugo van der Goes ve Hans Memling’in yağlıboya tabloları sergilenir. Memling’in eserlerinin bir bölümü de St. John’s Hastanesi Müzesi’ndedir.

Advertisement


Leave A Reply