Bucak İlçesi Nerededir?

0

Bucak nerededir? Bucak hangi ilimize bağlıdır? Bucak ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bucakBucak; Burdur İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Kızılkaya, Kocaaliler), 36 köyü vardır. İlin güneydoğusunda;batı-kuzeybatıdan Merkez, Çeltikçi ve Kemer, kuzeyden Ağlasun, doğudan Isparta’nın Eğirdir ve Sütçüler, güneyden Antalya’nın Serik, Merkez ve Korkuteli, ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, dağ ve yaylalarla kaplıdır. Güneydoğuda Karlık Dağı (1.710 m), batıda Kulübe Tepe (2.328 m), önemli yükseltilerdir. İrili ufaklı göller ve bu göllere bağlanan küçük akışlı sular vardır. Güneyde Kestel Gölü bunların en önemlisidir. Dağlar arası küçük vadiler ve vadi tabanları düzlüklerle kaplıdır. İklim karasal özellikleri gösterir. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutarı 744 mm’dir. Orman varlığı açısından zengindir (sedir, köknar, karaçam, ardıç, meşe ormanları). Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, afyon, ayçiçeği; meyvelerden elma, üzüm ve armut başlıca tarımsal ürünlerdir. Geleneksel el dokumacılığı küçük endüstri (bıçkı, karoseri yapımı, motor, kaporta) öteki gelir kaynaklarıdır. Cremna ve Comana gibi Antik Çağ kentlerinin yanı sıra, yöredeki Susuz ve İncir Hanı, Türk döneminden günümüze ulaşan en önemli tarihsel eserlerdir.

Burdur-Antalya Karayolu’ndan 3 km içeride, deniz düzeyinden 850 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 47 km uzaklıktadır.


Leave A Reply