Buenos Aires Nerededir? Buenos Aires Tarihi

0

Buenos Aires hangi ülkededir? Buenos Aires ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Arjantin Buenos Aires hakkında bilgi.

 Buenos AiresBuenos Aires, Arjantin’in başkenti; Federal Bölgedir (199 km2). Plata Irmağı’nın 45 km genişliğindeki halicinin güneybatısında, Atlas Okyanusu’ndan 209 km içeride yer alır. Güney Amerika’nın en büyük kentlerinden biri, Arjantin’in en büyük limanı, endüstri, ticaret, yönetim ve kültür merkezidir. Ülkenin en verimli tarım bölgesi olan Pampa’nın doğu ucunda, büyük bir ırmak ulaşımı sistemiyle Uruguay, Paraguay ve Brezilya’ya bağlanır. Kent, çok geniş bir alanın endüstri, tarım ürünlerinin dağıtım ve dışsatım ürünlerini oluşturur. Ülkedeki endüstri etkinliklerinin 2/3’ü burada toplanmıştır (et konserveciliği, metalürji, otomobil montajı, petrol arıtımı, makine, dokuma, kimya, giyim, kâğıt, içki, tütün). Geniş caddeleri, yeşil alanları ve kalabalık bulvar kahveleriyle Avrupa kentlerini anımsatır. Rio de la Plata’daki eski kent merkezini, dünyanın en geniş caddelerinden 9 Temmuz (Bağımsızlık) Caddesi ikiye böler. Caddenin doğusunda kalan Plaza de Mayo, Başbakanlık Sarayı’nın (Casa Rosada), birçok yönetim yapısının ve eski belediye Cabildo’nun (18. yüzyıl) bulunduğu merkezi bir alandır. Buenos Aires Üniversitesi (kuruluşu 1821), Ulusal Kitaplık ve Teatro Colon Operası kentteki eğitim ve kültür kuruluşlarının en ünlüleridir. Kıtadaki İspanyolca konuşulan ülkelerde en çok okunan La Prensa ve La Nacion gazeteleri Buenos Aires’te yayımlanır. Çağdaş bir metro sisteminin yanı sıra, kente 33 km uzaklıkta Ezeiza’daki havaalanı, Güney Amerika’nın en büyük havaalanlarından biridir.

Advertisement

Tarih: Adını Sevilla denizcilerinin koruyucusu Santa Maria del Buen Aire’ den alan kente ilk yerleşenler, 1536’da Pedra Mendoza öncülüğündeki İspanyol altın arayıcıları oldu. Yerlilerin saldırılan karşısında 1539’da boşaltıldı. İkinci ve sürekli yerleşime açılması 1580’de Juan de Gray tarafından gerçekleştirildi. Buenos Aires, Meksika ve Peru’nun zenginlikleri karşısında, İspanyollar tarafından uzun süre geri bırakılmışlığına karşın, ticaretin gelişmesiyle giderek büyüdü. 1776’da İspanya Genel Valiliği La Plata’nın merkezi, 1880’de de Arjantin’in başkenti oldu.


Leave A Reply