Bulanık İlçesi Hakkında Bilgi

0

Bulanık nerededir? Bulanık hangi ilimize bağlıdır? Bulanık ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bulanik-musBulanık;Muş İli’ne bağı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Erentepe, Karaağıl), 62 köyü vardır. İlin doğusunda; batıdan Varto, Hasköy ve Korkut, doğudan Malazgirt, kuzeyden Erzurum’un Hınıs, güneyden Bitlis’in Ahlat ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklarının büyük bölümü Bulanık Ovası, ovanın çevresi ise dağlarla kaplıdır. Ovanın kuzeyinde batı-doğu doğrultusunda Murat Suyu akar. İlçe merkezinin güneyindeki Haçlı Gölü, deniz düzeyinden 1.583 m yükseltide, 16 km2 yüzölçümündedir. Esentepe ve Bulanık çayları, ilçe topraklarını sulayan başlıca ırmaklardır. Doğu Anadolu’ya özgü karasal iklim egemendir. Yazlar kısa süreli ve serin, kışlar uzun süreli, soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 9-10°C, yağış tutarı 450-500 mm’dir. Dağlar meşe ormanlarıyla kaplıdır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mercimek, fasulye, şekerpancarı ve ayçiçeği; meyvelerden üzüm ve elma yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Tarım ürünleri ve canlı hayvan, hayvan ürünleri ticareti yapılır.

Muş-Ağrı Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.840 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 106 km uzaklıktadır.


Leave A Reply