Bülbül ve Gül Hikayesinin Özeti Konusu Karakterler, Oscar Wilde

0
Advertisement

Oscar Wilde’ın Bülbül ve Gül kitabının hikayesinin özeti, konusu nedir? Bülbül ve Gül hikayesinin karakterleri, özellikleri, hakkında bilgi.

Bülbül ve gül

Bülbül ve Gül

Hikayenin açılışında, Öğrenci kendi kendine yüksek sesle şikayet eder. Kırmızı bir gülü olmadığı için sevgilisi Profesörün kızının sevgisini kazanamayacaktır. Kız, sadece ona kırmızı bir gül getirirse Prens’in balosunda onunla dans edeceğini söylemiştir. Bahçesindeki çiçeklerin hiçbiri kırmızı gül değildir. Öğrencinin bahçesindeki Meşe ağacında yuva yapan Bülbül, öğrencinin şikayetini duyar.

Öğrenci, ona kırmızı bir gül götürecek olursa, kızın “elini tutacağını söyler. Ama kırmızı bir gül yokken onunla ilgilenmeyecek ve “kalbi kırılacaktır.” Öğrencinin üzüntüsünü gören bülbül onun “gerçek bir sevgili” olduğuna inanır ve ona yardım etmek ister. Sevginin “zümrütlerden daha değerli” olduğunu ve satın alınamayacağını söyler. Öğrenci ağlıyordur; yardım etmek için harekete geçen bülbül, gül ağacından bir şarkı karşılığında kırmızı bir gül ister. Ancak Gül ağacı ona sadece beyaz güller yetiştirdiğini söyler.

Bülbül’ün Araştırması

Bülbül, güneş saatinin yakınında büyüyen diğer Gül ağacını aramak için yola çıkar. Ancak, bu ağacın da kırmızı gülleri yoktur. Bunun yerine, gülleri çayırda açan nergizlerden daha sarıdır. Bu ağaç daha sonra Bülbül’ü Öğrencinin penceresinin altında büyüyen bir başka gül ağacının yanına gönderir. Bülbül bu ağacı bulur ve bir şarkıyı bir gülle değiştirmeyi teklif eder. Diğerlerinden farklı olarak, bu ağaç normalde kırmızı güller yetiştiriyordur, ancak soğuk vurduğu için bu yıl hiç gül üretmez.

Bülbül umutsuzluğa kapılır ama Gül ağacı ona bir korkunç bir çözüm sunar. Çözüm bülbülün kendini feda etmesini gerektiriyordur. Bütün gece kalbini ağacın dikenine yapıştırarak şarkı söylerse, bülbülün kanı ağaca akacak ve böylece kırmızı bir gül üretebilecektir. Bülbül, ölümün bir gül için büyük bir bedel olacağını düşünür. Ancak nihayetinde “Aşk Yaşamaktan daha önemlidir” diye karar verir. Üstelik bir kuşun yaşamı bir insanın yaşamıyla aynı değere sahip değildir.

Advertisement

Bülbül ve gül

Bülbülün Ötüşü

Bülbül öğrenciye ona yardım edeceğini söylemek için yanına gider. Aşkın felsefeden daha bilgece ve güçlü olduğunu, gerçek aşkı desteklediğini ve Ondan sadece gerçek bir seven olmasını istediğini söyler.. Öğrenci Bülbülü anlamaz çünkü “sadece kitaplarda yazılanları biliyordur. Bülbül’ün arkadaşı olan Meşe Ağacı, Bülbül’ün yakında öleceğini duyunca çok üzülür. Onun için son bir kez şarkı söylemesini ister. Öğrenci şarkıyı duyar ve onu eleştirir, “çoğu sanatçı gibi” Bülbülü de “her tarz, samimiyetten uzak” olarak görür. Bülbül’ün asla başkaları için bir şeyi feda etmeyeceğine ve sanatların doğası gereği bencil olduğuna inanıyordur.

Gece çöktüğünde ve ay parladığında, Bülbül ötmeye başlar, kalbini dikene bastırır ve şarkı söyler. Sevgi ve genç tutku hakkında güzel bir şarkı söylüyordur. Yakında bir gül oluşur, ancak renksizdir. Bülbül şarkısına devam ettikçe, şarkının anlamı genç sevgiden olgun sevgiye ve oradan da “mezarda ölmeyen” sevgiye değişir. Şarkı söyledikçe ve kanadıkça ağrısı artar; gül önce pembeye sonra da kırmızıya döner. Bülbül, şarkısını insanları uykularından uyandıran inanılmaz bir müzik patlamasıyla bitirir ve sonunda bülbülün hayatı pahasına güzel kıpkırmızı gül oluşur.

Aşk ve Mantık

Ertesi gün, öğrenci yeni gülü görür ve çok mutlu olur, ancak nasıl olduğu konusunda hiçbir fikri yoktur. Gül çok güzeldir, “uzun bir Latince adı” olmalı diye düşünür. Onu kopararak Profesörün kızını çağırmak için Profesörün evine koşar. Ancak, Profesörün kızı gülü gördüğünde, sevgisine karşılık vermek yerine, yeni elbisesine uymayacağını söyler. Ayrıca, kahyanın yeğeni çiçeklerinden çok daha pahalı olan gerçek mücevherler getirmiştir. Öğrenci, çok sinirlenir ve kıza nankör olduğunu söyler. Gülü sokağa atar. Burada toplumun sevgiye ve sanata ya da her ikisine birden verdiği değer görülmektedir. Profesörün kızı Öğrencinin yoksul olduğunu gösteren ayakkabılarına hakaret eder. Oradan uzaklaşan Öğrenci, sevgiyi değersiz olarak görür ve “mantığın daha faydalı” olduğunu ilan eder. Sevginin yararlı olmadığını düşünür ve çalışmalarına daha fazla odaklanmaya karar verir.

Karakterler

Bülbül

Bülbül, meşe ağacında yaşayan bir kuştur. Sevgiye ve güzelliğe hayran kalır ve uğruna ölmeye isteklidir.

Öğrenci

Öğrenci, bir kıza aşık melodramatik ve bencil bir genç adamdır.

Advertisement
Profesörün kızı

Profesörün kızı, Öğrencinin sevdiği kızdır.

Chamberlain’in yeğeni

Chamberlain’in yeğeni, Profesörün kızının sevgisi için Öğrenci ile yarışan genç bir adamdır.

Meşe Ağacı

Meşe ağacı, Bülbül’ün Öğrencinin bahçesindeki evi ve arkadaşıdır.

Prens

Prens, öğrencinin Profesörün kızıyla dans etmeyi umduğu bir balo hazırlıyor.

Gül ağacı

Gül ağacı, Bülbül’ün aradığı üç ağaçtan biridir. Her ağaç farklı renkte güller üretir ve üçüncüsü aradığı kırmızı gülü üretir.


Leave A Reply