Bülbülü Altın Kafesi Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Kompozisyon

13
Advertisement

Bülbülü Altın Kafesi Koymuşlar Ah Vatanım Demiş atasözünü açıklayan kompozisyon örneği. Atasözleri ile ilgili kompozisyonlar.

Bülbülü Altın Kafesi Koymuşlar Ah Vatanım Demiş

Bülbülü Altın Kafesi Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Kompozisyon

Temel Düşünce Hiçbirşey insanı yurdunu sevmekten alıkoyamaz.

Bülbülü Altın Kafesi Koymuşlar Ah Vatanım Demiş;

İnsanın vatanını sevmesi kendini, kendi özünü sevmesi demektir. Kişi, orada doğmuştur, orada büyümüştür, acı tatlı günlerini orada geçirmiştir. Vatan sevgisinin imandan geldiğini şair Güvahi şu beytinde ne güzel belirtir :

Advertisement

Vatan sevgisi imandan demişler
Belâdır ayrılık ondan demişler.

İnsan, en yakın çevreden en uzak çevreye kadar sevmeyi bile vatanında öğrenir. Bağımsızlığın, özgürlüğün tadına orada varır. İnsanı vatanına bağlayan maddi ve manevi kıymetler o kadar çoktur ki, saymakla bitmez. Bu yüzden vatanından ayrılmak insana çok zor gelir. Yurt dışında yaşamak zorunda olan birçok kimsede memleket özlemi denilen dayanılmaz bir hastalığın baş göstermesi boşuna değildir. Bu kimseleri saraylarda yaşatsanız, her türlü imkânla donatsanız bile mutlu edemez, ruh sağlığına kavuşturamazsınız. Tek çaresi, yurduna kavuşmaktır.

Dolayısıyla, kişi yurdunun değerini içinde yaşarken bilmeli, onu gönendirmek, yükseltmek ve huzurlu kılmak için kendine düşen gayreti ve çabayı göstermelidir.

 

Advertisement

13 yorum

  1. çok sağılın ne güzel anlatılmış bunlar çok sağolun siniz sayenizde kesin 100 ve 5 yuıldız bekliyorum

Leave A Reply