Buldan Nerededir?

0

Buldan nerededir? Buldan hangi ilimize bağlıdır? Buldan ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

buldanBuldan; Denizli îli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 28 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; doğudan Güney, güneyden Sarayköy, güneybatıdan Aydın’ın Buharkent ve Kuyucak, kuzeybatı ve kuzeyden Manisa’nın Sarıgöl ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklarının batısı dağlıktır. Doğuya doğru yükselti azalır. Yaylalar geniş alan kaplar. Büyük Menderes Ovası’nın bir bölümü ilçe toprakları içerisinde kalır. Yükselti 700-1.000 m dolayındadır. Gediz’in kolu olan Alaşehir Çayı ilçe topraklarından doğar. Buldan Barajı, ilçe merkezinin kuzeyinde yer alır. İklim, kıyı kesimine oranla daha serindir. Yıllık ortalama sıcaklık 15-16°C, yağış tutan 770-780 mm’dir. Meşe ve karaçam ağaçlan, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, nohut, fasulye, pamuk, afyon ve pamuk tohumu; meyvelerden üzüm, elma ve şeftali yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. İlçe merkezine 2 km uzaklıkta maden suyu kaynaklan vardır.

Buldan bezi adıyla anılan yöreye özgü geleneksel dokuma türü, önemli gelir kaynaklan arasındadır. Denizli-İzmir Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 610 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 50 km uzaklıktadır.


Leave A Reply