Bunun Adı Findel Kitap Özeti Konusu Karakterler, Andrew Clements

0

Andrew Clements tarafından yazılan Bunun Adı Findel isimli kitabın konusu nedir? Bunun Adı Findel kitap özeti ve karakterleri.

Bunun Adı Findel

Bunun Adı Findel (Frindle), Andrew Clements tarafından yazılan, Brian Selznick tarafından çizilen ve 1996 yılında Aladdin tarafından yayınlanan bir Amerikan çocuk romanıdır. Çocuk Edebiyatı Derneği tarafından en iyi İngilizce çocuk kitabına verilen 2016 Phoenix Ödülü’nü kazanmıştır.

Bunun Adı Findel

Kitabın Özeti

Hikaye, 1987 yılında beşinci sınıfın ilk gününde başlıyor. Genç Nicholas “Nick” Allen’ın, Westfield’daki Lincoln İlkokulunda yeni okul yılının ilk gününde, öğretmeninin katı, gelenekçi bir öğretmen olan Bayan Granger olduğunu öğrenir. Nick, Geçmiş yıllarda bir şakacı olarak ün yapmıştır. Bayan Granger ise, öğrencilere sorularının yanıtlarını kendileri aramalarını söylemesiyle tanınır. Nick’in şakaları ve yıkıcı sorularla sınıfı canlandırmaya çalışması ve Bayan Granger’ın şakalara karşı çok az hoşgörülü olmasıyla, ikili arasında bir savaş başlar. Nick bir gün, sınıfta dile getirilen her kelimenin anlamının nereden geldiğini sorarak sınıf tartışmasını raydan çıkarmaya çalışır. Bayan Granger ise ona cevap vermek yerine, kelimelerin kökeni üzerine araştırma yapması ve bir makale hazırlaması ödevini verir. Bu ödev üzerinde çalışırken, Nick kelimelerin neden böyle adlandırıldığını sorgulamaya başlar. “Tükenmez Kalem” kelimesini yeniden adlandırmaya karar verir ve alternatif olarak tükenmez kaleme “findel” kelimesini bulur.

Ertesi gün derste, raporunu verdikten sonra, Nick tükenmez kalemi tanımlamak için findel kelimesini kullanmaya başlar. Kısa süre sonra sınıf arkadaşlarının ilgisini çeker. Kelimenin okula yayılması uzun sürmez ve farklı sınıflardan öğrenciler de bu kelimeyi kullanmaya başlar. Ancak herkes bu konudan memnun değildir. Bayan Granger başından beri bu kelimeyi beğenmemiştir ve kullanımı yayıldıkça, onu giderek daha saygısız bulur. Geleneksel bir İngilizce öğrencisi olarak, uzun süredir devam eden “kalem” kelimesine saygısızlık olarak algılamaktadır. Bayan Granger, Nick’le konuşarak, itirazlarını tartışarak ve artık o kelimeyi kullanmayacağına dair bir mektup bile imzalatarak kelimenin kullanımını durdurmaya çalışır. Ancak kullanım durmaz.

Kelimenin daha fazla yayılmasını engellemek için, Bayan Granger, “findel” dediğini duyduğu her öğrenciyi cezalandırmaya başlar. Onlara yüzlerce kez aynı cümleyi yazmaya zorlar. Ebeveynler ve servis şoförleri programları bozması ve geç çalışma saatleri oluşmasından dolayı şikayetçi olmaya başlarlar. Sonunda sorun, Nick ve ailesinin ilkokul müdürü Bayan Chatham’ın evini ziyaret etmesi noktasına gelir. Çok korkutucu ve sert bir kadın olarak olan müdüre “findel” kelimesinin bir isyan olarak kullanıldığını anlatmaya çalışır ve bunu başlattığı için Nick’i suçlar. Nick’in ailesi Nick’e bu durumu anlatmaya çalışsa da, Nick saygısızlık yapılmadığını ve sorunun ne olduğunu anlamadığını savunur.

Bunun Adı Findel

Findel Yayılıyor

Kısa süre sonra Judy Morgan adlı bir muhabir okula gelir ve findel fenomenini araştırmaya başlar. Hem Bayan Granger hem de Nick ile röportaj yapar. Gazetenin tirajı 12.000’den fazladır ve kısa bir süre sonra kasabadaki herkesin diline “findel” kelimesi yerleşir. Bununla birlikte medya, sıklıkla yaptığı gibi, durumu gerçekte olduğundan çok daha dramatik hale getirir ve kelimeyi çevreleyen drama tırmandırır. Bud Lawrence adlı yozlaşmış bir işadamı ise bu durumda bir fırsat görür. Findel kelimesini ticari anlamda kullanmaya karar verir. Nick’in babası tüm fenomenden şüphelenmesine rağmen oğlunun hakkını korumak ister ve Nick için kârın bir kısmından bir güven fonu oluşturması konusunda Bud ile bir anlaşma yapar. Nick, findel kelimesini yaratmasının bir gün onun için beklenmedik bir şeye dönüşeceğinin farkında değildir.

Söz ülke çapında yayıldıkça, Westfield findelin orijinal evi olarak ün kazanır. Bununla birlikte, findeli çevreleyen kaos, Nick’i eski şakalarını yapmak konusunda korkutur ve Nick daha sessiz ve çalışkan bir öğrenci olur. Bayan Granger Nick ile konuşur. Onu kendisi olmaya devam etmesi için cesaretlendirir. Onun yıkıcı doğasını her zaman takdir etmese de, yaratıcılığını takdir edttiğini ve kendisi olmaya devam etmesini ummuduğunu söyler. Bu, Nick’e ortaokula giderken hayata yeni bir bakış açısı kazandırır.

Kitap on yıl sonrasında bitiyor. Nick artık 21 yaşındadır ve babasının kurduğu güven fonundan büyük miktarda para miras almıştır. Ayrıca Bayan Granger’dan bir paket alır. İçinde “findel” kelimesi resmen tanınan ilk sözlüğünün yanı sıra bir de not vardır. Bayan Granger, onu durdurmaya çalışmasının yanlış olduğunu anladığını ve şimdi tüm öğrencilerine findel kelimesinin nasıl ortaya çıktığını öğrettiği yazıyordur. Düşman olarak başlayan öğrenci ve öğretmen ilişkisi, dostlukla sonuçlanır.

Bunun Adı Findel

Karakterler

Nicholas Allen

Nick, canlı bir hayal gücüne ve hayal ettiği şeyi yaratmak için çok fazla motivasyona sahip beşinci sınıf öğrencisidir. O, bütün bir dönemi doldurabilen ve öğretmene bir test ya da ev ödevi vermeyi unutturabilen ayrıntılı zaman israflarıyla tanınan popüler bir çocuktur. Zararı olmayan iyi kalpli bir çocuktur ve sadece okulun günlük işlerine daha fazla eğlence katmak istiyordur. Ayrıca sınıf arkadaşları her zaman onun liderliğini takip ettikleri için iyi bir liderdir. Güven fonu kendisine sunulduğunda gösterdiği gibi düşünceli ve aile odaklı ve hem erkek kardeşine hem de ailesine pay vermekte ısrar ediyor.

Bayan Granger

Bayan Granger, oldukça müthiş bir üne sahip bir Dil Sanatları öğretmenidir. Sözlüğü kutsal tutuyor ve herkesin sahip olması gereken dünyadaki en önemli kitap olduğuna inanıyor. Görevi, sınıfından geçen her beşinci sınıf öğrencisinin kelime dağarcığını genişletmektir. Sözlüğün statükosuna karşı herhangi bir meydan okumaya aşırı tepki verme eğilimi vardır, bu yüzden “findel” kelimesi konusunda çok acımasız davranır. Ayrıca öğretmenin sözünün kural olması gerektiğini hisseder ve Nick’in sıkıntılarını bir meydan okuma olarak görür. Bununla birlikte, yeni kelimeyi yaratırken hayal gücüne özel olarak saygı duyuyor ve onu takip ettiği için onunla gurur duyuyor. Ününe rağmen, her yıl birçok öğrencisinden hediyeler ve takdirler alan sevilen ve saygı duyulan bir öğretmendir.

Bayan Allen

Nick’in annesi, ona özel olarak kızsa bile oğlunu toplum içinde savunacak pratik bir kadındır. Tüm findel olayının büyük bir aşırı tepki olduğuna ve öneminin çılgınca abartıldığına inanıyor. Öğretmenin sözüne büyük saygı duysa da, çocukların yaratıcı olabilmelerinin ve hayal güçlerini kullanabilmelerinin de önemli olduğunu düşünüyor.

Bay Allen

Nick’in babası, Nick’in okulundaki öğretmenlere saygılı olmasını ve onları yanıltmamasını veya sorun çıkarmamasını bekler, ancak oğlunun gerçekten ilgi çekici yeni bir kelime bulmasıyla özel olarak gurur duymaktadır. Gösterişli bir insan değildir ve ilgi odağı ve ilgiden hoşlanmaz, sessiz yaşamı, findelin kasabaya getirdiği şöhrete tercih eder.

Bud Lawrence

Bud, şehirde çok sayıda başarılı şirket ve franchise ile çok başarılı bir işadamı ve girişimcidir. Bir fırsat peşinde koşuyor ve başarılı bir numarayı fark edip onu para kazanmaya dönüştürebilir. Yeni kelimeyi Westlake’de canlı tutan kısmen onun findel ürünleri ve Nick’in hayali yaratımından bir servet yaratan iş zekasıdır.


Leave A Reply