Burdur’da Gezilecek Yerler (Milli Parklar Arkeolojik Yerler Doğal Güzellikler)

0

Burdur ilinde bulunan gezilecek yerler nelerdir? Burdur ilinin milli parkları, arkeolojik ören yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgi.

Burdur’da Gezilecek Yerler

Salda Gölü

Salda Gölü

Burdur’un, Yeşilova ilçesinin altı kilometre uzağında bulunuyor Salda Gölü. Batısı ve kuzeydoğusu dik ve kayalık, güneyi çayırlık, diğer kıyıları ise beyaz kumsallarla çevrili. Salda, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin göllerinden biri. Sudaki magnezyum fosfat, kıyıdaki taşlar üzerinde birikerek özgün yapılar oluşturuyor ama son yıllarda seviye düştüğü için bunlar açığa çıkıyor ve maalesef kuruyup dağılıyor.

Beyaz kumsalların siyah kumlarla karıştığı noktalar özgün görüntüleriyle dikkat çekici. Yeşilova’nın Niyazlar köyünden ulaşılan gölün güneyindeki Radar Tepesinden göl manzarası seyredilebilir. Doğal sit alanı statüsüne 1989 yılında kavuşan Salda Gölü özellikle dikkuyrukların kışlama alanı.

Salda Gölü doğal plajları ile dikkat çeken, günübirlik turizmin hareketli olduğu göllerin başında geliyor. Ne yazık ki göl çevresinde konaklayabileceğiniz otel mevcut değil. Otelde kalmak isteyenler Yeşilova’da konaklayabilir. Göl kıyısında Orman İdaresinin işlettiği tesislerde izin alınarak kamp yapabilirsiniz.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Burdur yakınlarında Akdağ’ın güneybatısında, 1700 metrelik sarp tepeler üzerinde Sagalassos. Bu antik kentin tarihi en az İÖ 3. binyıla kadar uzanıyor. Pamphylia ile Pisidia’yı birbirine bağlayan yolun üzerinde yer almasından kaynaklanan stratejik üstünlüğü sayesinde bölgenin önemli kentlerinden biri oldu. İS 25 yılında Roma egemenliğine giren Sagalassos’un kentsel dokusu 10 4. yüzyılda tasarlanan planına sadık kalınarak gelişti.

Bu dönemde savaş için bölgeye gelen askerlere yapılan tahıl satışıyla zenginleşen Sagalassos, Bizans döneminde de Pisidia’nın piskoposluk merkeziydi.

Gezi planınıza göre Burdur, Isparta ya da Antalya’da konaklayabilirsiniz. Sagalassos antik kenti yolu üzerinde bulunan tesislerde dinlenerek, yöreye has yoğurt ile alabalık yiyebilirsiniz. Yaz sezonunda belediye pansiyonu imkânı mevcut.


Leave A Reply