Bürger Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Bürger hastalığı nedir? Bürger hastalığı belirtileri nelerdir, alınacak önlemler ve tedavisi hakkında bilgi.

Bürger Hastalığı; Çevre atardamarları ile karakan damarlarını değişime uğratan, damar içini tıkayıcı iltihaba yol açan kötü bir hastalıktır. Çoğunlukla erkeklerde, daha çok 30-35 yaşın üzerinde görülür.

burger-hastaligi

Damarlarda bu şekilde bir iltihabı meydana getiren sebepler iyice bilinmiyorsa da geçirilmiş bazı hastalıkların, ayrıca bazı zehirlerin etkisi olduğu kabul edilir. Meselâ, bu hastalığa yakalananların büyük bir çoğunluğunun orta, ya da ileri derecede sigara içtiği dikkati çekmiştir. Tütün damarlarda geçici bir sıkışmaya sebep olduğundan hastalığın İlerlemesini kolaylaştırır.

Bürger hastalığının meydana gelmesine yol açan şeyler arasında, sigaradan başka, soğuğa mâruz kalmak, travmalar (çarpma, vurma, çeşitli kazalar), kalsiyum ve kolin metabolizması bozuklukları da sayılmaktadır.

Hastalık başlayınca damar iç çeperinde hücre toplanmasıyla birlikte bir pıhtı (tromboz) meydana gelir. Hücre yığılmaları damarın öteki tabakalarına da yayılarak pıhtı damara kuvvetle yapışmış bir hal alır. Damar boşluğu gittikçe daralır, sonunda tıkanır. Tıkanan damarlar birbiriyle, çevresindeki sinirlerle kaynaşarak sert bir ip haline gelir. Günler, yıllar geçtikçe, değişik aralıklarla, atardamarın, karakan damarlarının sağlam kısımları da hastalığa katılır.

Advertisement
Bürger Hastalığının Belirtileri

Başlangıç sinsi olabildiği gibi birdenbire de ortaya çıkabilir. Bu, damarların erken, ya da geç tıkanmasına, hasta bölgenin sağlam damarlarla yeteri kadar kan alıp almamasına bağlıdır. Hafif vakalarda hastalığın başlamasıyla doktora baş vurma ihtiyacım duyma 1-4 yıl arasında oynar. Hızlı gelişen hallerde ise bir-iki ay içinde hastalık kendisini iyice belli eder.

En çok görülen ilk belirtiler ya bir, ya da her iki bacakta soğukluk hissedilmesidir. Parmaklarda, ayağın üstünde, topukta, baldırda ağrılar, sızılar olur. Deride morluk, kırmızılık görülür. Zamanla yürüme sırasında baldıra şiddetle saplanan bir ağrı insanı olduğu yerde durmak zorunda bırakır. Biraz dinlendikten sonra yola devam edilebilir. Hastalık ilerledikçe dinlenme halinde, yatakta bile ağrılar, sızılar devamlı bir hal alır. Ağrı, uykusuzluk, bu arada sigaraya da devam etmek hasta daha kötü durumlara götürür.

Damarı tıkanmış, kan gitmesi ileri derecede azalmış bir bölgede, meselâ ayak parmaklarında tırnak kesmek, ayakkabı vurması, çarpma gibi sebeplerle bir yara açılacak olursa bir türlü kapanmaz, ağrılar daha da artar. Yaranın yayılması olayı kangrene doğru götürebilir. Bürger hastalığında kangren kurudur, kangrenin ilerlemesi dokuların dökülmesine yol açar, meselâ ayak parmakları düşer, kangren ayağa, bacağa doğru çıkar.

Vakit Kaybetmemeli

Hastalığın erken teşhisi önleyici tedbirlerin alınması, hastanın âkıbeti bakımından çok önemlidir. Hele bacaklarda soğukluk, renk değişiklikleri, ağrı, yürürken baldıra sızı saplanması, açılan basit yaraların kapanmaması gibi hallerde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Başlangıçta, ellere eldiven giyilmesi, ayakların üşümemesi için çorap kullanılması, ayakkabıların yumuşak, rahat olması gerekir. Soğuktan son derece çekinmelidir, hastalıkta sigara muhakkak bırakılmalıdır. Ayaklarda her hangi bir yaranın açılmasına meydan vermemek için tırnak kesilirken çok dikkat edilmeli, ayak temizliği ihmal edilmemeli, derinin kuruyup çatlamaması için yumuşatıcı ilâçlar kullanılmalıdır.

Bürger hastalığının ilâçla tedavisinde, damar genişletici, pıhtıyı önleyici, kanı sulandıran ilâçlar kullanılır. Bazı hallerde damarlardaki sıkışmayı kaldırmak üzere sinir düğümlerinin çıkarılması için ameliyat da yapılır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

 1. Aynı hastalık babamda var, daha doğrusu ben kendimi bildim bileli şuan 19 yaşındayım.
  3 kez ameliyat geçirdi, tıkalı olan damar değiştirildi. Ancak fayda yok. Tedavi için farklı şehirlere gittik genede bir sonuç alınamadı. Artık doktorlar bacağının kesileceğini söylüyor. Kılcal damarları iyice silinmiş hastalık sebebiyle. Cerrahi müdahale olasılığı çok düşük.
  Bu evreye gelipte, burdan sonrasında olumlu tedavi görüp bacağını yada tıkalı uzulunu kurtaran birileri var mı? Varsa lütfen bana ulaşsın.
  E-mail ; bostanparis@hotmail.com
  Skyp ; kupa-a1

  Özel tedavi, bitkisel tedavi, cerrahi müdahale ne olursa. Daha önce tedavi olup işe yaradı diyen herkes öneride bulunabilir. Gerçekten çok acil önümüzde ki günlerde bacağı alınabilir, ne olursunuz yardım edin. Babamın bacağının kesilmesini istemiyorum.
  Bu hastalıktan dert çeken herkese’de Allah acil şifalar versin

 2. ağrı desn agrı degil sızı desen değil resmen acı adamın eti nasıl acıyor anlatmam yürüyemiyorum yaşım 36 ben bu illete 5 sene önce yakalandım dermansız bişey sürekli yeşillik tüketiyorum özelliklede ısırgan otu bana iyi geliyor yada ben öyle hissediyorum tedavisi yok gitmedigim hastane kalmadı sigara içmeyin tavsiyem budur hafife alınacak bir hastalık değil maddi maneci beni bitiriyor
  emekli ediyorlar ama ben olmuyorum beni yavaşlatacağına inandığım için sürekli hareket ediyorum kan dolaşsın diye çalışmayı çok seviyorum ama nereye kadar yalan dünya bizim sınavımızda buymuş allah cc ütün hastalara şifa versin yar ve yardımcıları olsun inşalllah

 3. Bu hastalıktan dayımdada var kılcal damarmış geçenlerde ayagının bir bölümünü kestiler ama ağrıları devam ediyor…. Diger dayımin elleri patladi yine hastalik :(((( yatdım edebilecek doktorlar yokmu :((( ölüyorrlar yaa

 4. merhaba bende buerger hastasıyım 2014 ağustos ayında tedavi sürecim başladı anjio yapılarak tespit edildi hastalığım şuan için ilaç tedavisi uygulanıyor sigarayı bıraktım doktorun daha sonraki kontrolünde hastalığımda gerileme olduğunu söyledi hastalıktaki en büyük tedavi sigaranın bırakılması doktorun tavsiyesiyle coraspin ( kan sulandırıcı ) ve pletal ( damar açıcı ) ilaçlar kullanıyorum 3 ay sonra tekrar kontrolüm olacak inşallah en az seviyelere indirmiş olurum ozaman a kadar eskiden 100 metre yürüdükten sonra ayaklarımda kasılmalar oluyordu ancak şimdi uzun mesafe yürüyebiliyorum

  Bu hastalığın tedavisi haftada en az 4 gün yürümek kilometrelerce sigarayı bırakmak ve ilaçları kullanmak
  bunları düzenli bir şekilde uyguladığınızda zaten iyileştiğinizi hissedeceksiniz sabırlı olmak gerekiyor ve geç kalmamak ama en önemli tedavi tekrar söylüyorum sigara yı muhakkak bırakmak hatta sigara içilen ortam da bile kesinlikle bulunmamak gerekiyor . çünkü bu hastalıktaki bir insanın nikotine karşı alerjisi vardır ve nikotini hissettiğinde kendini sıkar ve damarlarda daralma oluşur

 5. Bende buerger hastasayım. 23 Yaşındayım. Ve bu hastalığım yaklaşık 3 senedir benimle. Allahım kimseye bu hastalıgın acısını yaşatmasın. Geceleri ölmek için yalvarıyordum resmen. 4 gün uyku uyumadıgımı biliyorum. Günlük 4 5 tane abranax ağrı kesici yutsamda Nafile. Kafamı duvarlara vuruyordum. Çok şükür teşhis koyuldu buerger hastası oldugum cıktı ortaya. Araştırdım baktım. Sonuç hüsran. Allah belasını versin o sigaranın. Hemen bıraktım. İlaç felan yazdı doktor kullanmaya basladım ilacı. Şuan Allahıma bin şükürler olsun çok iyiyim. Yürüme mesafem arttı. Artık geceleri rahat rahat uyuyorum. Çok şükür iyiyim. Size tek diyeceğim arkadaşlar. Aman dikkat edin. Bu hastalık cok ciddi bir hastalık. Hemen hemen sigarayı bırakmalısınız içilen ordamda daha durmayın. Allah yardımcımız Olsun.

Leave A Reply