Burhaniye Nerededir?

0
Advertisement

Burhaniye nerededir? Burhaniye hangi ilimize bağlıdır? Burhaniye ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

burhaniyeBurhaniye; Balıkesir İli’ne bağlı ilçe ve merkezi. Nüfusu 33.706, ilçe merkezi 21.805 (1990); 23 köyü vardır. İlin batısında; güneybatıdan ilin Ayvalık, kuzeyden Edremit Körfezi ile çevrilidir.

İlçe topraklarının doğusunda, Kocadağ (984 m) ve Madra Dağı’nın (1.344 m) batı yamaçları uzanır. Yükselti, batıya doğru azalır ve geniş bir ovayla Edremit Körfezi’ne açılır. Burhaniye ve Havran çayları, ilçe merkezi yakınında körfeze dökülür. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 14-15°C, yağış tutarı 690-700 mm’dir. Yağışın büyük bölümü kışın düşer. Yamaçlar zeytin, meşe, kızılçam, karaçam, Akdeniz çalı türleri (maki) ve daha yükseklerde köknar ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla kaplıdır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, bakla, nohut, fasulye, pamuk, pamuk tohumu, susam; meyvelerden üzüm, zeytin ve elma yetiştirilir. Koyun, keçi, sığır beslenir. İlçe merkezi yakınında Pelitköy ve Dutluca köylerinde şifalı içmeler vardır. Turizm, son yıllarda önemli gelir kaynaklarından biri durumuna gelmiştir. 3 km batıda Ören Mahallesi, kıyı boyunca uzanan pansiyon, otel, motel ve yazlık evler, yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğrar.

Çanakkale-İzmir Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 10 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 93 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply