Bursa Kocayayla Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bursa Kocayayla nerededir? Bursa Kocayayla nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

BURSA KOCAYAYLA

Kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda 40 kilometre uzanan Uludağ, heybetli görüntüsüyle her gün Bursalıların görüş alanına girer. 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ, pek çok doğal ve tarihi güzellik barındırır. 2 bin 543 metrelik zirvesiyle Marmara Bölgesinin en yüksek noktası olan Uludağ çevresinde Türkiye’nin en gözde kayak merkezinin yanı sıra buzul göller, şelaleler ve yaylalar gibi değerler yer alır.

Bu doğa varlıklarından biri de Uludağ’ın güney ne konumlanan Keleş ilçe sınırlarındaki Kocayayla. İlçe merkezine beş, Bursa il merkezine ise 72 kilometre uzaklıktaki yayla, İnegöl ilçesine uzanan yol üzerinde Denizden 1200 metre yükseklikteki Kocayayla, Uludağ manzarası ve çam ormanı örtüsüyle büyüleyici bir görsellik sunuyor. Osmanlı Devletinin kuruluş döneminde Yörük aşiretleri tarafından kullanılan yayla, bir rivayete göre Osman Gazi ile Nilüfer Hatunun düğününe ev sahipliği yapmıştır.

Yaklaşık 40 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük yaylalarından biri olan doğa harikası, günümüzde orman içi mesire alanı statüsünde. Keleş Belediyesi ve Orman İşletmesi tarafından yaptırılan spor alanları, lokanta, kır kahvesi, büfe, mescit, oyun parkı, kamelya, barbekü ocakları, çeşmeler ve tuvaletler bulunuyor. Alanda bungalovlardan oluşan bir konaklama tesisi hizmet veriyor. Kocayayla, Türkiye’nin önemli kamp ve karavan alanlarından biri aynı zamanda. Uludağ manzarası ve oksijen dolu tertemiz hava avantajını kullanan yayla, her yıl çadır meraklıları ile karavan ve motor tutkunlarını ağırlıyor. Doğaseverler çam ormanları arasındaki kamp alanından ücretsiz faydalanabiliyor.

Advertisement

Her yıl haziran ayında Kocayayla Şöleni düzenlenir. Kocayayla’nın batısına doğru uzanan asfalt yol Kendir Yaylası, Boğazova ve Çayyaka Köyü üzerinden İnegöl ilçesine bağlanır.


Leave A Reply