Burun Hakkında Bilgi

1

Koku alma ve solunum organımız olan Burun, nasıl koku alır? Burnun iç yapısı, özellikleri nelerdir? Burun hakkında bilgi.


Burun; Koklama ve solunum organımızdır. Ağzımızın üstünde bir nöbetçi gibi durur, yiyeceklerimizin, içeceklerimizin kokusunu alarak onların bozuk olup olmadığını kontrol eder.

Burun yukarıdan aşağıya doğru uzanan bir çıkıntı halindedir. Bu çıkıntının alt tarafında iki burun deliği vardır. Şu iki deliğin arasında «sapan kemiği» bulunur. Delikler birer kanal halinde yükselip «burun boşluğu» denilen boşluğa açılırlar. Burun deliklerinin içleri, bilhassa ağıza yakın olan kısımları, kıllarla kaplıdır. Bu kıllar havadaki tozların, yabancı maddelerin burun boşluğuna dolmasını, solunum sırasında akciğerlere gitmesini önler.

Burun boşluğunun tavanını «kalbur kemiği», tabanını da «damak kemiği» meydana getirir. Burun boşluğunun içi sümüksü zarla kaplanmıştır. Bu zarın altında ağ biçiminde çok ince birtakım kan damarları dolaşır. Buradaki kan, içimize çektiğimiz havanın akciğerlere gitmeden önce ısınmasını sağlar. Burun boşluğunun tavan, kısmındaki zarın altında koku alma sinirlerinin uçları bulunur. Bu sinirler de koku alma hücrelerine bağlıdır.

Burnun içinde ve yanlarında «boynuzcuk kemikleri» bulunur Bu kemiklerin çok büyümelerine «ahtapot» denir, bu durum soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Tüp ve salkım şeklindeki bezlerin çıkardığı sümük burnun devamlı olarak rutubetli kalmasını sağladığı gibi, ayrıca, havayla beraber giren çok küçük tozların ve kirlerin yapışıp daha ileriye gitmemesini sağlar. Ayrıca gözyaşı bezlerinin saldığı gözyaşı da küçük kanallarla burna gelir. Böylece, gerek havayla kirlenen sümük, gerek gözyaşı burna akmış olur. Ağladığımız zaman burnumuzun da akmaya başlaması bu yüzdendir.

Burnun en sık görülen hastalığı nezledir. Soğuk alındığı veya yağmurda ıslanıldığı zaman mikroplar harekete geçerler, burnun içini örten zarı şişirirler.

Mikropların büyük bir kısmı burun yolu ile vücuda girdikleri için burun sağlığına büyük önem vermek gerekir. Bilhassa burnu karıştırmak, kıllarını çekip koparmak çok tehlikelidir. Meydana gelen sıyrıklardan mikroplar girerek yılancık hastalığına sebep olurlar.


1 Yorum

Leave A Reply