CA 125 Nedir? Kanda CA 125 Neden Yükselir? Sonuçların Yorumlanması

0

CA 125 nedir, kanda CA 125 neden yükselir? CA 125 testi kimlere ve nasıl yapılır, sonuçları nasıl değerlendirilir, yüksekliğinin anlamı.

CA 125 Nedir? CA 125 Neden Yükselir?

CA 125 Nedir? CA 125 Neden Yükselir?

CA-125 kan testi nedir?

Bu test kandaki CA-125 (kanser antijeni 125) adı verilen bir protein miktarını ölçer. Over kanseri (Yumurtalık kanseri) olan birçok kadında CA-125 düzeyleri yüksektir. Yumurtalıklar, yumurtaları depolayan ve dişi hormonları üreten bir çift dişi üreme bezidir. Yumurtalık kanseri, bir kadının yumurtalıklarında kontrolsüz hücre büyümesi olduğunda meydana gelir.

CA-125 düzeyleri yüksekliği, over kanseri dışında başka koşulların bir işareti olabileceğinden, bu test hastalığı düşük risk altındaki kadınları taramak için kullanılmaz. CA-125 kan testi en sık yumurtalık kanseri tanısı almış kadınlar üzerinde yapılır. Kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığını ya da tedaviyi bitirdikten sonra kanserinizin geri gelip gelmediğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Diğer isimler: kanser antijeni 125, glikoprotein antijeni, yumurtalık kanseri antijeni, CA-125 tümör belirteci

CA-125 Testi Neden Yapılır?

CA-125 kan testi aşağıdakiler için kullanılabilir:

***Yumurtalık kanseri tedavisini takip etmek. CA-125 seviyeleri düşerse, bu genellikle tedavinin olumlu devam ettiği anlamına gelir.
***Başarılı bir tedaviden sonra kanserin geri dönüp dönmediğini kontrol etmek
***Yumurtalık kanseri için yüksek risk altında olan kadınlarda

Halen yumurtalık kanseri için tedavi görüyorsanız, CA-125 kan testine ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz, tedavinizin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek ve tedaviniz bittikten sonra kanserin nüks edip etmediğine bakmak için sizden düzenli aralıklarla test isteyebilir.

Yumurtalık kanseri için belirli risk faktörleriniz varsa da, bu teste ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlarda, daha yüksek bir risk altında olabilirsiniz:

***Yumurtalık kanseri için daha yüksek risk altında bırakan bir gen mirasınız varsa. Bu genler BRCA 1 ve BRCA 2 olarak bilinir.
***Yumurtalık kanseri olan bir aile üyesi varsa.
***Önceden rahim, meme veya kolonda kanseri olduysanız

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Yumurtalık kanseri tedavisi görüyorsanız, tedaviniz boyunca birkaç kez test yaptırabilirsiniz. Testler CA-125 seviyelerinin düştüğünü gösteriyorsa, bu genellikle kanserin tedaviye cevap verdiği anlamına gelir. Seviyeleriniz yükselir veya aynı kalırsa, kanserin tedaviye cevap vermediği anlamına gelebilir.

Over kanseri için tedavinizi bitirdiyseniz, yüksek CA-125 düzeyleri kanserinizin geri döndüğü anlamına gelebilir.

Yumurtalık kanseri için tedavi edilmiyorsanız ve sonuçlarınız yüksek CA-125 seviyeleri gösteriyorsa, bu bir kanser işareti olabilir. Fakat aynı zamanda aşağıdaki gibi kanserli olmayan bir durumların işareti de olabilir:

***Normalde uterus içinde büyüyen bir doku olan rahim dışı büyüme de endometriozisdir. Çok acı verici olabilir. Ayrıca hamile kalmayı zorlaştırabilir.
***Pelvik inflamatuar hastalık (PID), bir kadının üreme organlarının bir enfeksiyonu. Genellikle gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanır.
***Uterin fibroidler, uterusta kanserli olmayan büyüme
***Karaciğer hastalığı
***Gebelik
***Adet  döngünüz boyunca belirli zamanlarda yükselebilir

Yumurtalık kanseri için tedavi edilmiyorsanız ve sonuçlarınız yüksek CA-125 seviyeleri gösteriyorsa, doktorunuz teşhis konulmasına yardımcı olmak için muhtemelen daha fazla test isteyecektir. Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

CA-125 kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Sağlık uzmanınız yumurtalık kanseri olabileceğini düşünüyorsa, sizi kadın üreme sistemi kanserlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan jinekolojik onkoloğa sevk edebilir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply