Caen Nerededir? Caen Tarihi

0

Caen hangi ülkededir? Caen ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Caen hakkında bilgi.

caenCaen; Fransa’nın kuzeybatısında, Aşağı Normandiya Bölgesi’nde liman kenti, Calvados Yönetim Birimi’nin merkezidir. Orne Irmağı üzerinde yer alır, 14 km uzunluğunda bir kanalla Manş Denizi’ne bağlanır. Ticaret ve endüstri (otomobil, ağır donanım, elektronik aygıtları, dokuma, özellikle dantel) merkezidir.

Advertisement

Tarih: Kentin önemi, 11. yüzyılda Normandiya Dükü ve İngiliz Kralı Fatih William’ın yeğlediği bir yönetim merkezi olmasıyla başladı. 1346 ve 1417-1450 arasında İngilizlerin egemenliği altına girdi. Din savaşlarından zarar gören kent, 1562’de Protestanlar tarafından alındı. Fransız Devrimi sırasında federalitlerin toplanma yeriydi. Kentin zengin mimarlık eserleri İkinci Dünya Savaşı’nda Normandiya Çıkarmasında büyük ölçüde zarar gördüyse de başarılı biçimde onarılarak eski durumuna getirildi.

Tarihsel Eserler: Kentte çok sayıdaki tarihsel anıtlar arasında Fatih William tarafından yaptırılan, erken gotik dönemi St. Trinite (1059-1066) ve St. Etienne (1064-1077) manastır kiliseleri başta gelir. Ayrıca, St. Nicolás (11. yüzyıl) ve St. Pierre (13.-16. yüzyıl) kiliseleriyle 1432’de İngiliz Kralı VI. Henry döneminde kurulan üniversite, öteki önemli yapılardır. Güzel Sanatlar Müzesi, 16-19. yüzyıl Fransız resim sanatından örnekler içerir.


Leave A Reply