Cagayan de Oro Nerededir? Coğrafi, İklimsel ve Ekonomik Özellikleri

0

Filipinler’da bulunan Cagayan de Oro hakkında kısa bilgi. Cagayan de Oro şehri tam olarak nerededir? Coğrafi, Ekonomik ve İklimsel özellikleri nelerdir?

Cagayan de Oro, Filipinler‘de kent, Misamis Oriental (Doğu) Yönetim Birimi’nin merkezi. Mindanao Adası’nın kuzey kıyısında, Cagayan Irmağı’nın ağzı yakınlarında kuruludur. Başpiskoposluk ve üniversite merkezidir. Başlıca ekonomi etkinliği kopra (hindistan cevizi içi) üretimidir.

Advertisement

Cagayan de Oro veya sadece CDO olarak adlandırılan, Kuzey Mindanao, Filipinler’de yüksek nüfuslu bir şehirdir. Coğrafi olarak bulunduğu ancak idari açıdan bağımsız olarak yönetildiği Misamis Oriental eyaletinin başkentidir. 2015 nüfus sayımına göre nüfusu 675.950 kişidir.

Ayrıca Kuzey Mindanao’nun bölgesel merkezi ve iş merkezi ve El Salvador şehrini, batıdaki Opol, Alubijid, Laguindingan, Gitagum kasabalarını içeren büyüyen Metropolitan Cagayan de Oro bölgesinin bir parçası olarak hizmet vermektedir. tarafı ve doğu tarafında Tagoloan, Villanueva, Jasaan, Claveria kasabaları.

Cagayan de Oro

Cagayan de Oro – Flipinler

Cagayan de Oro Şehri, Macajalar Körfezi’ne bakan Mindanao adasının kuzey orta kıyısı boyunca yer alır ve batıda Opol belediyeleri, doğuda Tagoloan ve güneyindeki Bukidnon ve Lanao del Norte eyaletleri ile sınırlanmıştır. Kent. 2015 nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 675.950, bu da onu Filipinler’deki en kalabalık 10. şehir yapıyor.

Cagayan de Oro, Cagayan de Oro Nehri boyunca düzenlenen turizm faaliyetlerinden biri olan beyaz su raftingi veya kano maceralarıyla da ünlüdür.

Advertisement
Coğrafi Bilgileri

Cagayan de Oro, Filipin takımadalarındaki ikinci en büyük ada olan Mindanao’nun kuzey orta kıyısı boyunca yer almaktadır.

Şehrin güney kısmı Bukidnon ve Lanao del Norte eyaletleri ile sınırlanmıştır. Opol belediyesi batıda kenti ve doğuda Misamis Oriental olan Tagoloan ile sınır komşusudur. Kuzeyde Macajalar Körfezi Bohol Denizi’ne bakmaktadır.

Toplam yüzölçümü 488,86 km² olup tüm Misamis Oriental eyaletinin yüzde 13,9’unu temsil etmektedir. 25 kilometrelik sahil şeridi ve bir liman olan Macajalar Koyu. Cagayan de Oro’nun yüzde 44,7’si tarım arazisi, yüzde 38,4’ü açık alan olarak sınıflandırılmıştır.

Şehir genellikle coğrafi faktörlere göre sınıflandırılır ve referanslandırılır: çoğunlukla banliyö olan 24 barangaydan oluşan 1. Bölge (Cagayan Nehri’nin batısında) ve şehir dahil 17 barangay’dan oluşan 2. Bölge (nehrin doğusunda) 1-40 arası uygun barangays.

İklim Bilgisi

Köppen iklim sınıflandırma sistemi altında, Cagayan de Oro yıllık ortalama sıcaklığı 28 ° C olan tropikal bir iklime sahiptir. Haziran 1998’de şehir, 39 ° C’ye kadar olan en yüksek sıcaklığını kaydetti.

Cagayan de Oro ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylar Mart ve Nisan, Ağustos ve Eylül en yağışlı aylardır. Yağmurlu veya yağışlı mevsim Haziran’dan Kasım’a kadar sürer ve nispeten daha kurak mevsimler Aralık’tan Mayıs’a kadar sürer. Şehir tayfun kuşağının dışında yer alır ancak Tropikal Kıtalar Arası Yakınsama Alanından etkilenir.

Advertisement
Ekonomi

Cagayan de Oro, Kuzey Mindanao’nun bölgesel merkezi ve lojistik ve iş merkezidir. Kentin ekonomisi büyük ölçüde sanayi, ticaret, ticaret, hizmet ve turizme dayanmaktadır. 2012 yılının ilk altı ayında Cagayan de Oro City’ye yapılan yatırım, yerel yönetimin yaklaşık yüzde 100 beklentisini aşarak 7,4 milyar pezoya ulaştı. Şehre yatırımlar, alışveriş merkezleri, yüksek oteller ve devremülkler ve kongre merkezleri tarafından yönetiliyor. 2012 yılı net geliri 2.041.036.807.89 milyar pezo olmuştur.

Birleşmiş Milletler, Mindanao’da yükselen bir iş lideri olarak konumunu güçlendirmeye yardımcı olan güçlü temelleri nedeniyle 2014 yılında Cagayan de Oro City’yi “yarının yükselen şehri” olarak belirtti.

FWD Life Filipinler Başkanı ve CEO’su Peter Grimes, şehrin elverişli barış ve düzen durumu, istikrarlı güç kaynağı, hazır ve iyi eğitimli insan kaynağı, hükümet nedeniyle Cagayan de Oro City’nin Mindanao’nun ekonomik ve finansal merkezi olarak ortaya çıktığını söyledi. verimlilik ve uygun altyapı.

Cagayan de Oro, Pilipinas Shell Petroleum Corporation’ın Kuzey Mindanao İthalat Tesisi (NMIF) olarak adlandırılan milyarlarca pezo yakıt ithalatı tesisine ev sahipliği yapıyor.

2018 yılında, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen 6. Bölgesel Rekabet Edebilirlik Zirvesi sırasında, Cagayan de Oro City, şehirleşmeye sahip şehirler kategorisinde ülkenin “İlk 5 En Rekabetçi Şehri” seçildi. geçen yıl ülkenin en iyi finans merkezi olan Makati City’den altıncı sırada yer aldı.


Leave A Reply