Çağlayancerit Nerededir?

0
Advertisement

Çağlayancerit nerededir? Çağlayancerit hangi ilimize bağlıdır? Çağlayancerit ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ÇağlayanceritÇağlayancerit; Kahramanmaraş İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 14 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda, Merkez, Elbistan, Pazarcık ve Adıyaman’ın Gölbaşı ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları güneyden Ahır Dağı, kuzeyden Engizek Dağları yükseltileri ile çevrilidir. Dağlık alanda yükselti 2.300-2.800 m’lere ulaşır. İlçe merkezi yükseltisi 950 m’dir. Orta bölümde geniş bir vadi, doğu-batı doğrultulu olarak uzanır. Kuzey ve güney yamaçlardan toplanan sular vadide oluşan akarsular yoluyla Ceyhan Irmağı’na ulaşır. İlçede yıllık ortalama sıcaklık 15-16° C, yağış tutarı 750-760 mm’dır. Meşe ve karaçam ağaçlarından oluşan ormanlar görülür. Ekonomi, tarım ve ormancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut, fasulye, mercimek, saf pamuk, pamuk tohumu, kırmızı biber, üzüm, elma, zeytin yetiştirilir. Koyun, keçi ve sığır beslenir.

İl merkezine karayolu ile bağlantılı olan ilçe merkezi 79 km uzaklıktadır. Daha önce Merkez İlçe’ye bağlı Ağaçbeyli Bucağı 19 Haziran 1987’de merkezi Çağlayancerit olmak üzere ilçe yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply