Cahar Dudayev, Özgür Bir Çeçenistan için Mücadeleye Adanmış Hayat

0
Advertisement

Cahar Dudayev, hayatını bağımsız bir ulus inşa etmeye adamış Çeçen mücadelesinin kahraman ve efsanevi lideriydi

Sovyetler Birliği çöktüğünde ve Aralık 1991’de resmen dağıldığında, Rusya, Doğu Avrupa’dan Çin’e, Baltık Denizi’nden Hazar Denizi’ne kadar büyük bir toprak üzerinde hüküm süren imparatorluğunun dağılmasıyla karşı karşıya kaldı. Parçalanmadan önce bile SSCB’nin Doğu Avrupa’daki uydu devletleri Sovyet İmparatorluğu’nun zincirlerini kırmış ve Batı ile entegre olmuştu. Ve dağılmadan sonra, 14 eski Sovyet Cumhuriyeti Rusya’nın sonunda kabul ettiği ulusal bağımsızlığı ilan etti.

Bununla birlikte, Rusya’nın kendisi çoğunlukla Rus olmayanların yaşadığı 20’den fazla “cumhuriyet” e sahipt. Bu cumhuriyetlerden birisi olan Çeçenler bağımsızlıklarını ilan ettiklerinde ve Çeçenya’daki Rus yönetimini attıklarında büyük bir sorun haline gelmişlerdi. Çeçenya, 15. yüzyıldan beri sürekli olarak dış yönetime karşı savaşan bir Müslüman (Sünni) çoğunluk ulusudur. Çeçenler 15. yüzyılın başında İslam’a geçerken, İslam her zaman Çeçenlerin bilinçaltında yabancı işgaline karşı direnişle bağlantılı olmaya devam etmiştir.

Cahar Dudayev

Cahar Dudayev

Çeçen özgürlük kavgalarının son bölümü, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra 1990’larda gerçekleşti. Gerçekten de, Çeçen milleti zaten SSCB’nin dağılmasının kendilerine verdiği Ruslardan bağımsızlıklarını ele geçirmek için bir fırsat bekliyordu. 1991’de Çeçen İnguş Cumhuriyeti’ni devirdiler ve Çeçen Halkının Tüm Ulusal Kongresi, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin egemenliğini ilan etti. Cahar Dudayev, Ekim 1991’de yapılan referandumdan sonra yeni cumhurbaşkanı seçildi. Dudayev, ağır asimetrik bir savaşın zor koşulları altında 1996 yılında ölümüne kadar ulusunu yönetti.

Erken dönem

Cahar Musayeviç Dudayev, 15 Şubat 1944’te, Rus, Çeçen ve İnguş arasında ailesinin zorla sınır dışı edilmesinden sadece birkaç gün önce, eski Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Cumhuriyeti’nin Yalkhoroy köyünde doğdu. SSCB’nin zalim şefi Joseph Stalin’in emriyle sürgün edilmişlerdi. Dudayev, ailesi Musa ve Rabiat Dudayev’in 13. ve en genç çocuğuydu. Yaşamının ilk 13 yılını ailesi ve diğer Çeçen aileleri ile birlikte Kazak Sovyet Cumhuriyeti’ndeki iç sürgünde geçirdi. Ancak 1957’de Çeçenya’ya dönebildiler.

Geri dönüşlerinin ardından Dudayev akşam okula kaydoldu ve elektrikçi oldu. Ayrıca 1966 yılında mezun olduğu Tambov Yüksek Askeri Havacılık Okulu’na kabul edilmeden önce iki yıl elektronik okudu. 1968’de Komünist Partiye katıldı ve 1970’lerin başında Gagarin Hava Kuvvetleri Akademisi’nde okudu. Dudayev bir şair ve bir Rus subayın kızı Alla ile evlendi. Cahar ve Alla’nın üç çocuğu vardı.

Advertisement

İlk Çeçen general

Dudayev, Sovyet askeri kuvvetlerinde ilk Çeçen generaldi. 1962’den başlayarak hızla rütbe kazandı ve sonunda general oldu. Sovyet-Afgan Savaşı’nda görev aldı ve kendisine birkaç görev verildi. Eski meslektaşlarından bazılarının, Dudayev’in Müslüman Afgan savaşçılarına (“mücahitler”) karşı bombalama operasyonlarına şahsen katıldığını iddia etmeleri ilginçti, ancak üstün bir rütbeye sahipti ve zorunda değildi. Rus meslektaşları ona dini geçmişine hiç sevgi göstermeyen “gerçek bir yoldaş” olarak dikkat çektiler. Öte yandan Dudayev, bu tarz iddiaları tamamen reddetmiştir.

Dudayev, Estonya 1990 yılında Sovyetler Birliği’nden kurtulduğunda Tartu’daki garnizon komutanıydı. Estonya bağımsızlığına sempati duydu ve Estonya televizyonunu ve parlamentosunu kapatma emirlerini görmezden geldi. Bundan sonra, Sovyet hava bölümü Estonya’dan çekildi ve Dudayev Sovyet silahlı kuvvetlerinden istifa etti ve Grozni’ye geri döndü.

Cahar Dudayev

Cahar Dudayev

Özgür Çeçenistan Başkanı

Cahar Dudayev 1991 yılında özgür Çeçenya cumhurbaşkanı seçildi. Ancak Rusya, Çeçenya ve İnguşetya’nın birliği olan Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımayı reddetti. İnguşetya birlikten ayrılıp Rusya’nın federal bir öznesi olmaya karar verdiğinde İçkerya ikiye ayrıldı. Bu nedenle Dudayev 1993 yılında Çeçenya’nın egemenliğini ilan etti ve bu da Rus silahlı kuvvetlerinin işgalini ve Rus-Çeçen savaşlarının başlamasını tetikledi.

1994’ten 1996’ya kadar Dudayev, Çeçen özgürlük savaşçılarını Rus silahlı kuvvetlerinin muazzam gücüne karşı yönetti. Bu arada, Rusya’nın desteklediği Çeçen muhalefeti Dudayev’i zorla görevden almaya çalıştı, ancak girişimlerinin her birinde başarısız oldu.

Aralık 1994’te Rusya Grozni’yi bombalamaya başladı ve Rus birlikleri Çeçenya’yı işgal etti. Ruslar Grozni’yi ele geçirmeden önce Dudayev şehri terk etti ve emirlerini Çeçenya’nın tarihi başkenti Vedeno’nun yanındaki gizli bir yerden vermeye devam etti. Çeçenlerin Rus silahlı kuvvetlerinin geleneksel kara ve hava gücüne karşı şansı olmamasına rağmen, Dudayev birliklerine Rusya’ya karşı bir gerilla savaşı sürdürmelerini emretti. Davut ve Golyat arasındaki gibi bir savaştı.

Cahar Dudayev, 21 Nisan 1996’da bir keşif uçağının uydu telefonunu izlediği bir Rus hava saldırısı tarafından öldürüldü.

Advertisement

Dudayev’in adı ölümünden sonra onurlandırıldı. Estonya, Bosna-Hersek, Türkiye, Ukrayna, Letonya ve Gürcistan dahil olmak üzere birçok ülke, arkasından halka açık birçok yer seçti. Çeçenya, İkinci Çeçen Savaşı’ndan sonra tekrar Grozni olarak değiştirilen Dudayev’den sonra başkenti Grozny “Caharkale” olarak adını değiştirdi. Çeçenler genellikle Grozni adını kullanmazlar (Rusça’da “korkunç” anlamına gelir); bunun yerine, “Sunja Nehri üzerindeki kale” anlamına gelen “Sunjakale” yi tercih ediyorlar.


Leave A Reply