Cakarta Nerededir? Cakarta Tarihi

0

Cakarta hangi ülkededir? Cakarta ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Endonezya Cakarta hakkında bilgi.

cakartaCakarta; Endonezya’nın başkentidir. Cava Adası’ nın kuzeybatı kıyısında, Cakarta Körfezi’nde Liwung Irmağı ağzında kuruludur. Ülkenin en büyük kenti ve limanıdır. Limanından kauçuk, çay, kinin gibi maddelerin dışsatımı yapılır. Metalürji (demir dökümevleri, otomobil montajı) ve tekstil fabrikalarının yanı sıra kereste ve deri işletmeciliği kentteki endüstri etkinliklerinin başında gelir. Çağdaş Tanjung Priok Limanı’ nın yanı sıra Kemayoran Havaalanı iç ulaşıma, kentin güneydoğusunda yeni kurulan Halim Havaalanı ise dış ulaşıma ayrılmıştır.

Advertisement

Kuzeydeki eski kentle güneydeki Kebayoran Baru adlı çağdaş dış mahalleden oluşur. Hollanda örneğine göre kurulmuş olup içinden kanallar geçen eski kentte Cavalıların, Çinlilerin ve Arapların oturduğu mahalleler yer alır. Bataklık kıyıdan içerilere doğru büyümüş olan kentin güneyinde bahçeli evler ve köşklerle çağdaş dış mahalle kurulmuştur. Kent merkezindeki 1 km2′ lik Medan Merdeka (Özgürlük Alanı) çevresinde yönetim yapıları, bankaların, ticaret ve ulaşım şirketlerinin merkezleri yer alır. Kentte, başta Endonezya Üniversitesi (1950) olmak üzere birçok yüksek okul vardır.

Tarih: Hollandalılar 1619’da Cavalıların yerleşim yeri Cakarta yakınlarında Batavia Kalesi’ni kurdular. Hollanda Doğu Hindistan Şirketi’nin genel merkezi olan Batavia 17. yüzyılda büyük bir ticaret kenti, durumuna gelerek yakın çevresindeki sultanlıkları ve prenslikleri denetlemeye başladı. 1699’daki büyük depremden zarar gören kent, 18. yüzyılda Hollandalılara karşı ayaklanmaların başlamasıyla gerilediyse de 19. yüzyılda çiftlik tarımının yaygınlaşmasıyla yeniden gelişti 1811-1814 arasında Cava’daki İngiliz yönetiminin merkezi oldu.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında Hollandalılara karşı gelişen ulusçu hareketin kalesi olan kent, bağımsızlığına kavuşan Endonezya’nın başkenti yapılınca yeniden eski adı Cakarta’yı aldı (1949).

Advertisement


Leave A Reply