Çam Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları Nelerdir?

0

Kolayca her yerde bulabileceğiniz çam yağının faydaları nelerdir? Çam yağının kullanım alanları nelerdir? Çam yağı hakkında bilgi.

Çam yağının faydaları nelerdir?

Çam ağaçlarının reçinesinden elde edilen faydalı yağlara çam yağı denilir. Diğer bir adı da çam terebentin yağıdır. Terebentin de denilebilmesinin nedeni ağaçların reçinesinin bir diğer adının terebentin olmasıdır. Çam yağı içerik olarak antiseptik özelliklere, antibakteriyel özelliklere, enerji verici özelliklere, idrar söktürücü özelliklere ve aromatik özellikler taşımaktadır. Bu özellikleri yüzünden sık sık doğal şifa kaynağı olarak kullanılabilen çam yağını kullanırken de çok dikkatli olmak gereklidir.

Çünkü dikkat etmeden ve aşırı dozlarda kullanılan çam yağının vücutta oldukça zararlı etkileri hatta zehirleyici etkileri dahi bulunmaktadır. İnsan vücudunun dışında boyalarda, deterjanlarda, dezenfekte solüsyonlarında, böcek kovucularda ve bunlara benzer pek çok üründe içerik olarak bulunmaktadır. Renk olarak genellikle şeffaf ya da amber renginde, koku olarak da tatlı denebilecek bir kokuya sahiptir. Cilde sürülecek formda olan çam yağları mutlaka öncelikle bir inceltme işleminden geçirilmelidir çünkü saf haliyle direkt cilde uygulanan çam yağı cildin hassaslaşarak alarm vermesine neden olmaktadır.

Çam Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Çam yağının kullanım alanları nelerdir?

Çam yağının pek çok hastalık ve pek çok durum için kullanılma imkanı bulunmakta, kişiler kendi hastalıkları ve istekleri neyse ona göre bu yağı alarak kullanabilmektedirler. Çam yağının en çok kullanıldığı hastalıklar ve diğer sektörler şu şekildedir;

 • İdrar yollarının temizlenmesi
 • Soğuk algınlığı hastalığı
 • Solunum yollarıyla ilgili hastalıklar
 • Kaslarda oluşan ağrı durumları
 • Astım hastalığı
 • Öksürük durumları
 • Sinüzit hastalığı ağrıları
 • Soğuk algınlığı rahatsızlığı
 • Uyuşukluk problemleri
 • Selülit problemleri
 • Vücuttaki iltihaplanma durumları

Bu tip saydığımız hastalıkların tedavisinde çam yağından yararlanılmak istenirse, buhar terapisi adını verdiğimiz yöntemle kullanmanız mümkündür. Büyük boyutlardaki bir kabın içerisine döktüğünüz kaynar suya yeterli miktarda damla damlattığınız çam yağını, başınıza bir havlu örterek buharlaşan suyla beraber içine çekmeniz gerekmektedir.

Bu yöntemden pek hoşlanmayan hastalar için de özellikle astım ve selülit problemlerinden muzdarip olan hastaların en sık başvurduğu yöntemlerden biri olan banyo suyuna çam yağı dökme ve ya diğer doğal yağlarla harmanlanarak banyo esnasında masaj yapma durumu etkili bir yöntemdir. Çam yağının uygulama aşaması aslında daha çok kullanılacağı şikayetin türüne göre değişmektedir.

Örneğin; akciğerle alakalı rahatsızlıkları ve öksürük problemleri olan hastaların genelde kullandıkları ve onlara daha etkili gelen yöntem buhar soluma yöntemi iken, ağrılı hastalıklar çeken hastaların kullandığı yöntem genellikle cilde direkt olarak çam yağını uygulama yöntemidir. Cilde uygulanan çam yağı etkisini cildin üst tabakasında ısınmaya ve kızarıklığa yol açarak alt tabakadaki ağrıyı hafifletme özelliğiyle göstermektedir. Fakat yazının başında da değindiğimiz gibi bu uygulamayı mutlaka başka bir aromatik yağla karıştırarak yapmak gereklidir.

Tüm bu ihtiyaçların dışında özellikle kadınların çam yağından en çok faydalandıkları bir diğer durum da saç bakımıdır. Çam yağının saça faydaları arasında saçın kuru ve yıpranmış görüntüsü almak ve daha da nem kazandırmaktır. Saça uygulanan çam yağı sonrasında hem saç derisi egzama gibi hastalıklar barındırıyorsa bu hastalıkların önüne geçilebilir hem de saç derisindeki döküntüler ve aşırı kurumadan kaynaklı oluşabilecek kaşıntı durumları önlenmiş olur.

Çam yağının yan etkileri nelerdir?

Boğmaca tarzı rahatsızlıkları olan kişilerin kesinlikle çam yağını soluyarak kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü bu yağın özü bireyin solunum kanallarında bir takım kasılmalara sebep olabilir. Bunun dışında çam yağının ağızdan alınması da son derece sakıncalı bir durum olup kesinlikle yiyecek gibi kullanılmaması gerekmektedir. Böyle durumlarda kişide akciğer kanamaları, beyinde hasarların oluşması, böbrek hasarı gibi pek çok ciddi durumla karşılaşılmakta; hatta ve hatta bazen koma durumları ve ölüm durumları dahil görülebilmektedir. Çam yağını kesinlikle hiç bir formunda kullanmaması gereken bir diğer grup da hamile kadınlar ve yeni doğan anneleridir.


Leave A Reply