Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

0

Çamaşır makinesinin çalışma prensibi nedir? Çamaşır kurutma makinesi ne işe yarar? Çamaşır kurutma makinesinin parçaları ve makine nasıl çalışır?

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

Çamaşır kurutma makinesinin 20.yüzyılda yaygın kullanılmaya başlamasından önce insanlar yıkanmış çamaşırları kurutmak için dışarı asarak geniş yüzeylerini mümkün olduğunca güneşe ve rüzgara maruz bırakırdı.

Advertisement

Elektrikle çalışan bu ev aletinin yaptığı da buharlaşma sağlayan bu doğal yardımcıların yaptığı işi çabuklaştırmaktan ibarettir. Bir tambur giysileri yığın olmaktan çıkarıp sürekli hareket halinde tutarak yüzeylerindeki su moleküllerinin azami yüzeyde açığa çıkmasını sağlar ve ıslak kumaştan gaz halinde ayrışmalarını kolaylaştırır. Makine bu ayrışmayı bir rezistans çubuğu ve pervaneyle sıcaklık uygulayarak destekler. Böylece moleküller harekete geçer. Diğer önemli parçalardan biri de tamburun içindeki nemli havayı dışarı atan hava çıkışıdır. Hava su buharıyla doluyken yoğun ve ağır bir hal alır. Bağlarından kopmaya çalışan sıvı moleküllerine baskı yapar. Buharlaşma yavaşlar. Hava çıkışı bütün çamaşırlar kuruyana kadar suyu buharlaştırmayı sürdürür.


Leave A Reply