Camilo Pessanha Kimdir?

0

Camilo Pessanha Kimdir? Portekizli şair olan Camilo Pessanha hayatı, eserleri ve şiirlerinin özellikleri hakkında kısa bilgiler.

Camilo Pessanha

Advertisement

Camilo Pessanha Kimdir?

Camilo Pessanha (d. 7 Eylül 1867, Coimbra – ö. 1926, Macau, Portekiz), Portekiz şiirinde katıksız bir simgeciliğin temsilcisi ve modernist şiirin başlıca habercisi olmuş şair.

1891’de Coimbra Universitesi’nde hukuk öğrenimi gördükten sonra, bir Portekiz sömürgesi olan Macau’da lise öğretmenliği yaptı. Yue dilini öğrendi; bu dilden çevirdiği ağıtları O it o Elegias Chinesas’da (Sekiz Çin Ağıdı) topladı. Introduçdo a um Estudo sobre a Civilizaçâo Chinesa (Bir Çin Uygarlığı Üzerine İncelemeye Giriş) ve Elegias (Ağıtlar) gibi Çin’le ilgili yapıtları, ölümünden sonra China (1943; Çin) adlı kitapta toplandı.

Pessanha şiir yazmaya Coimbra’da başlamış, ama ancak 1916’da, yenilikçi simgeci şiirlerinin Centauro adlı ilerici dergide yayımlanmasıyla ün«kazanabilmişti. Bu şiirlerini topladığı Clepsidra (1920) adlı kitabı da, sonradan modernist şairlerin temel kitaplarından biri olmuştur. Pessanha Portekizli şairlerin en lirik olanlarından biri olarak nitelendirilir.

Advertisement


Leave A Reply