Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı – Çanakkale Savaşı ve Zaferi Hakkında

1

Çanakkale Zaferi ne zaman kutlanır, neden önemlidir? Çanakkale Savaşı’nın önemi, Çanakka Zaferi, Savaşı hakkında yazı örneği.

ÇANAKKALE ZAFERİ “18 Mart”

I. Dünya Savaşı (1914-1918) insanlığın felâketini hazırladı. İngilizler, Fransızlar İtilâf Devletleri; Almanlar, Bulgaristan İttifak Devletleri adını aldı. Tank, top, tüfek, zırhlı gemilerle yapılan bu savaşta birçok cephede kanlı çarpışmalar oldu.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Osmanlı Devleti Almanların yanında savaşa katıldı. Hatta Alman generalleri Osmanlı ordusuna komuta ediyordu. İtilâf Devletleri Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından geçmek, zor durumda olan o zamanki dostları Rusya’ya yardım etmek istediler. En güçlü donanma ve çok sayıda gemiyle Çanakkale Boğazı’na girdiler. Fakat Türk topçusu, Mehmetçik: “Çanakkale geçilmez!” dedi. Nusret mayın gemisi düşman gemilerini’mayınları ile bir bir denizin dibine gönderdi (18 Mart 1915).

Çanakkale’yi geçemeyen düşman Gelibolu yarımadasına asker çıkardı. İngilizlerin sömürgelerinden getirdikleri, savaşçı oluşlarıyla tanınan Anzaklar da kara savaşlarında Mehmetçik’in süngüsüne dayanamadılar. Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan getirilen bu zavallı askerler, Mustafa Kemâl’in kumanda ettiği Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı savaşlarında kesin yenilgiye uğradılar. Bu savaş sırasında bir şarapnel parçası Mustafa Kemal’in göğsüne çarptı, ancak cebindeki ata yadigârı cep saati O’nu yaralanmaktan, belki de ölmekten kurtardı.

Vatan topraklarını aziz kanlarıyla sulayan şehitlerimize, gazilerimize şükran duyuyoruz. Çanakkale Savaşları’nda canlarını veren atalarımızın anısına Çanakkale Şehitler abidesi dikildi.

İngiliz Fransız askerlerinden Çanakkale savaşlarında yaşamlarını yitirenlerin anısına anıtlar dikilmiştir. Tâ uzaklardan gelip topraklarımızda anlamsız bir savaşla! hayatını kaybeden düşman askerleri için Atatürk:

“Topraklarımızda yatan savaşçılar bizim konuklarımızdır, rahat uyusunlar.” diyecek kadar hoşgörülü davranmıştır: Tıpkı Dumlupınar savaşından sonra esir olarak karşısına getirilen Yunan komutanı Trikopis’in elini sıktığı, avuttuğu, konuk ettiği gibi.

Çanakkale Zaferi sonunda İstanbul, düşmanın eline geçmekten kurtuldu, beklediği yardımı alamayınca Rusya’da çarlık dönemi sona erdi, İngiltere’de kendine çok güvenen Churcill, iktidardan düştü; bütün dünya: “Çanakkale geçilmez!” görüşünü benimsedi.


1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?