Cancun Underwater Museum (Sualtı Müzesi) Özellikleri ve Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Cancun Sualtı Müzesi nasıl bir yerdir, müze nasıl yapılmıştır, içindeki heykellerin özellikleri, giriş ücreti nedir? Cancun Underwater Museum hakkında bilgi.

Cancun Underwater Museum

Cancun Underwater Museum (Sualtı Müzesi) Özellikleri – Hakkında Bilgi

Hiç okyanusa batmış bir müze gördünüz mü? Bu eşsiz fikir, Cancún Ulusal Deniz Parkı yönetmeni Jaime Gonzalez Canto’dan geldi. Dalgıçlara alternatif bir yer sunarak yakındaki mercan resiflerini korumanın arkasında asil bir amaç vardı. İspanyol Museo Subacuático de Arte’deki Cancun Sualtı Müzesi, MUSA olarak bilinen ve 2009 yılının Kasım ayında resmen açıldı. İçine yerleştirilen yaklaşık 500 tesis ve ekosistem görülmeye değer.

Cancun Underwater Museum

Peki, Cancun sualtı müzesi gerçekleri, bilet fiyatları, yeri ve detayları neler?

Müze Nasıl Yapıldı?

Muhteşem yapı, Jason deCaires Taylor tarafından 18 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Tüm ekibiyle birlikte deniz altında 120 saat boyunca çalıştı. 120 ton beton, kum ve çakıl, 3.800 m fiberglas ve 400 kg silikon kullanılmıştır.

Cancun Underwater Museum

Advertisement

Kaç Tane Yapı Var?

Müzenin içindeki heykellerin sayısını biliyor musunuz? MUSA şu ana kadar iki sualtı alanını geliştirdi: 1. Manchones 477 heykelle resif; 2. 23 yapılı Punta Nizuc. Bu nedenle, su altında toplam 500 yapı bulunmaktadır. Bununla birlikte, müze, 1200 yapılık, on tane alan oluşturma iznine sahiptir. Böylece zamanla daha da büyüyecek. Chitales adlı yeni bir sanat galerisi, Küba’da heykeltıraş Elier Amado Gil’in gayretiyle başlıyor.

Cancun Underwater Museum

Müze Nasıl Geziliyor?

Okyanusun derinlerinde üç ila altı metre arasında sular altında kalmış bir müzeyi nasıl görebileceksiniz? Cam dipli bir tekneye binerek, büyüleyici müzeyi seyretmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, şnorkel ve dalıştan korkuyorsanız veya ıslanmak istemiyorsanız bile hiçbir şey sizin zevkinizi engelleyemez. Cam aracın içinde otururken tüm müzeyi kanepenin konforundan izleyebilirsiniz.

Cancun Underwater Museum

Deniz Suyu Yapılara Zarar Verir Mi?

Denizin tuzlu suyunun yapıları bozacağını mı düşünüyorsunuz? Bu olmayacak. Suya daldırılmış heykeller pH nötr çimento ile hazırlanmış. Yüzeyleri mercan, deniz yosunu ve alglerin dostudur. Sabit bir tabana sahip stabil yapıların yapay resifler için ideal yüzeyler olduğu bilinmektedir. Heykellerin içlerinde deniz vahşi yaşamının mercanı kolonileştirip beslemesi için delikler var.

Cancun Underwater Museum

Advertisement

Müzenin teması nedir?

Müze, yerel balıkçı topluluğuna adanmıştır. Her heykelde yaşamlarının bir yansıması var. Çeşitli heykellerin arasında, yüzünde hafif bir gülümsemeyle yüzeye bakan ufak bir kız var; kafaları kumun içinde çevresine dikkat göstermeyen altı iş adamı var; ve masasının arkasındaki bir adam, köpeği ile uzanıyor.

Cancun Underwater Museum

Müze ne kadar ziyaretçi alıyor?

Müze, dünyanın en büyük sualtı müzesidir ve yılda ortalama 100.000’den fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Yer, aile tatil beldesi ve balayı tatil beldesi olmak üzere her iki kategoride de ziyaretçi alıyor.

Fiyatlar Nedir?

Dünyadaki türünün eşsiz müzesini görmek için bilet fiyatlarını mı merak ediyorsunuz? Yetişkinler için 58,00 dolar ve çocuklar için 29,00 dolar. Müze sabah 9’dan akşam 5’e kadar açık, yani gezmek için çok zamanınız var.


Leave A Reply