Canlılardan Esinlenerek Geliştirilen Teknolojiler (Hayvanların İlham Verdiği)

0
Advertisement

Teknolojik gelişmelerde canlılardan, hayvanlardan ilhamlar alınmıştır? Canlılardan esinlenerek geliştirilen teknolojik araçlar ve gelişmeler.

İnsan sorunlarını çözmek için doğadan ilham almak “biyomimetik” in arkasındaki fikirdir. Zamanla evrim, bitkilerdeki fotosentetik makinelerden insan gözüne kadar inanılmaz gelişmelere yol açtı. Bilim insanları, doğanın kitabından bir yaprak alarak, hayatın bazı benzersiz yeniliklerini taklit etmeye çalışan teknolojiler geliştirdiler.

Köpek Balığı Derisi

Köpekbalığı

Kaynak : Pixabay.com

NASA bilim adamları, köpekbalığı derisindeki mikroskobik pullardan esinlenerek gemiler için sürtünmeyi azaltan bir kaplama geliştirdi. Araştırmalar, pulların suda sürtünmeyi azaltan küçük girdaplar yarattığını gösterdi. Teknoloji, Stars and Stripes’ın 1987’de Amerika Kupası yelken yarışını kazanmasına yardımcı oldu. Kaplama o kadar başarılıydı ki, yarışma bunu haksız bir avantaj olarak gördü.

Yalıçapkını Gagası

yalıçapkını

Bir Japon demiryolu şirketinde bir kuş gözlem mühendisi, yüksek hızlı trenlerdeki bir sorunu çözmek için bir yalıçapkını gagasından ilham aldı. İlk icat edildiklerinde, yüksek hızlı trenlerin özellikle tünellerde gürültüyle ilgili gerçek bir sorunu vardı.

Onlar geçerken, hava basıncı dalgalar halinde artar ve burun tünelden çıkarken yüksek bir ses çıkardı. Ancak bir mühendis burnu yalıçapkını gibi uzun ve sivri olacak şekilde yeniden tasarladı, böylece hava dalgaları yavaş yavaş serbest bırakıldı.

Advertisement

Kertenkelelerin ayakları

Kertenkele ayakları

Kaynak : Pixabay.com

Kertenkeleler yüzeylere yapışabilecekleri için özel olarak uyarlanmış ayaklara sahiptir ve son zamanlarda bilim adamları bunu yapabileceklerini keşfettiler çünkü ayakları binlerce minik elastik kılla kaplı.

ABD’deki bir ekip, kertenkeleleri kopyaladı ve tırmanıcıların dikey duvarları ölçeklendirmesine yardımcı olan harika eldivenler geliştirdi. Ordunun gelecekte bunları sert, dik veya engebeli arazilere, yüksek binalara veya dik duvarlara tırmanmak için kullanabileceğini umuyorlar.

Balinaların Yüzgeçleri

Balinaların Yüzgeçleri

Kaynak : Pixabay.com

Kambur balinalar ağır olabilir ama aslında çok iyi yüzücülerdir. Bu, yüzgeçlerinin ön kenarındaki tüberkül adı verilen bir sıra çıkıntılar mevcuttur. Bu çıkıntılar balinanın daha hızlı yüzmesine ve yönünü daha kolay değiştirmesine yardımcı olur.

Frank Fish adlı bir bilim adamı bunu fark etti ve rüzgar türbini kanatlarına benzer tümsekler eklemenin bir yolunu buldu. Rüzgar yön değiştirdiğinde türbinlerin daha hızlı gitmesini sağlayarak daha fazla güç yarattığını keşfetti.

Örümcek Ağı

Örümcek Ağı

Kaynak : Pixabay.com

Örümcek ağını oluşturan ipeğinin doğanın en güçlü malzemelerinden biri olduğu biliniyor – ağırlıkça çelikten beş kat daha güçlü. İpek hem esnek hem de hafiftir. Avını yakalamak için bazı yerlerde yapışkan olmalı, diğerlerinde ise örümceğin üzerinden geçebilmesi için yapışkan olmamalıdır.

Bilim adamları, bu özelliği taklit eden bir tıbbi ürün yarattı: altındaki dokuya zarar vermeden yaradan sıyrılabilen esnek bir bant. Yapışkan malzeme, yeni doğanların ve yaşlıların hassas cildine tüpler veya sensörler takmak için yararlı olabilir. Geleneksel tıbbi bant, ince bir destek malzemesi üzerine yapışkan bir madde uygulanarak yapılır. Araştırmacılar, ipekten ilham alan bandı yapmak için önce arka malzemeye silikon bazlı bir film uyguladılar ve silikon üzerine bir ızgara deseni kazımak için bir lazer kullandılar. Izgara, tıpkı bir örümcek ağı gibi, malzemenin bazı kısımlarını yapışkan ve diğer kısımlarını yapışkan olmayan hale getirir.

Advertisement

Termitlerin Yuvaları

Termitlerin Yuvaları

Kaynak : Pixabay.com

Afrika termitleri, gün içinde 40 ° C’den geceleri 2 ° C’nin altına salınan ortamlarda, yuvalarını neredeyse sabit bir sıcaklıkta tutmak için bazı akıllı tasarımlar geliştirdiler. Termitler, tepelerinde ve yanlarında bir dizi havalandırma deliği kullanarak, yuvalarında pasif bir soğutma sistemi ile inşa ederler. Mimar Mick Pearce, Harare, Zimbabwe’de bir ofis kompleksi olan Eastgate merkezini tasarlarken benzer bir strateji kullandı. Sıcak hava binanın tepesindeki bacalardan çıkarken, yer altından daha soğuk hava çekilir.

Kelebek Kanatları

Kelebek Kanatları

Kaynak : Pixabay.com

E-okuyucular için renkli ekranlar geliştiren araştırmacılar, beklenmedik bir kaynaktan ilham alıyor: kelebek kanatları. Qualcomm MEMS Technologies, kelebek kanatlarının parlak ışıkta parlama şeklini temel alan ilk tam renkli, video dostu e-okuyucu prototipini yarattı. Mirasol olarak bilinen ekran, ışığı LCD monitörlerin yaptığı gibi ekranın arkasından iletmek yerine ışığı yansıtarak çalışır. Yeni ekran türü parlak güneş ışığında okunabilir ve daha uzun pil ömrüne sahiptir.


Leave A Reply