Canterbury Nerededir? Canterbury Tarihi, Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Canterbury hangi ülkededir? Canterbury ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İngiltere Canterbury hakkında bilgi.

Canterbury

Kaynak: commons.wikimedia.org

Canterbury

Canterbury; Büyük Britanya’da, İngiltere’nin güneydoğusunda, Doğu Kent Bölgesi’nde kenttir.

Stour Irmağı’nın üzerinde, Londra’ya 85 km uzaklıktadır. Uzun süre İngiltere’nin din ve kilise işleri merkezi olmasıyla ünlüdür. Avrupa’da hac olayının başlangıcı bu kentte gerçekleşti. Chaucer’ın buna ilişkin eseri Canterbury Öyküleri dünyaca bilinir. 17. yüzyılda Aziz Augustinus’un yaptırdığı kilise kalıntıları üzerinde 1070’te başlayan ve ancak 1503’te bitirilen ünlü katedral, yaşamın bir parçasıdır. Kent, vadi boyunca 5 km uzunlukta eski duvarlarla çevrilidir. Tarihsel oteli St. Thomas ve çok sayıda eski kahvehaneleri önemli yapılar arasında yer alır. Gelişmiş bir alışveriş merkezine sahiptir. Kentte 1965’te üniversite açıldı. Turizm dışında büyük bir ekonomik etkinliği yoktur.

Tarih

İS 43’te İngiltere’yi istila eden Romalılar, kenti güzel yapılar, caddeler ve büyük bir tiyatro ile donattılar. Bugün bile kalıntıları görülen bir duvarla kenti çevirdiler. İS 400’lerde İngiltere’ye sızan boylar, Hristiyanlığa son verdiler. İS 560’da başlayan Germen egemenliğinden sonra 597’de Papa Gregorius’un gönderdiği misyonerlerle Hristiyanlık yeniden başlatıldı. 668-690 arasında (Anglosakson dönemi) özellikle Tarsus Başpiskoposu Theodore’un denetiminde bilimsel çalışmalar yapıldı. 1011’de Danimarkalı savaşçıların akınlarıyla yıprandı. 1066′ da Fatih William’ın egemenliğine girdi. Kilise ve yapılarda değişiklikler yapıldı, yenileri eklendi. Aziz ve Başpiskopos Thomas Becket’in Canterbury Katedrali’nde öldürülmesi, kent tarihinin en önemli olaylarındandır. Kral VII. Henry döneminde Becket’in kutsal mezarı kaldırıldı (1538) ve tüm keşişler sürgün edildi (1540). Kraliçe I. Mary döneminde (1558-1558) 41 Protestan, katedralde yakıldı. Kraliçe Elizabeth (1558-1603) birçok Katoliği öldürttü. İngiltere İç Savaşı’nda kent, Püritenler tarafından zarara uğratıldı ve katedral yıkıldı (1642). 1800’lerde, Fransız Protestan göçmenler kent ekonomisine canlılık getirdiler. 1830’da ilk kez 8 km’lik Canterbury-Whitstable Demiryolu kuruldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri birliklerin garnizonluğunu yaptı. İkinci Dünya Savaşı’nda ise hava akınlarıyla kent çok büyük hasara uğradı (1942). O günden bu yana süregelen kenti onarma çalışmalarıyla katedral yeniden onarıldı, kent kütüphane, eğitim kurumları vb yeni yapılarla donatıldı.

Cambridge

Cambridge; Büyük Britanya’da, İngiltere’nin güneyinde kent, Cambridgeshire Yönetim Birimi’nin merkezidir. Londra’nın 90 km kuzeydoğusunda, Cam Irmağı üzerinde kuruludur. Endüstrinin (elektronik, tarım gereçleri, çimento) yanı sıra basım ve yayımcılığın ekonomik etkinliği oluşturduğu kentte 13. yüzyılda kurulan ve günümüzde 30 kadar fakülteden (college) oluşan ünlü Cambridge Üniversitesi yer alır. Eski hanları, otelleri, dolambaçlı dar sokakları, kiliseleri, eski üniversite yapılarıyla ortaçağdaki görünümü büyük ölçüde korunmuştur.

Tarih

Bir Roma kalesinin yerinde kurulan kent, 13. yüzyılda önemli bir yönetim ve ticaret merkeziydi. I. William burada bir kale yaptırdı, kent bu kalenin çevresinde gelişti. 1280’de Petershouse adıyla tanınan ve üniversitenin temelini oluşturan ilk kolej kuruldu. Bunu geç ortaçağda çoğunluğu krallık ailesinin ve yüksek soyluların vakıfları olan birçok kolej izledi. 16. yüzyılda Calvinci eğilimli reformcuların merkezi oldu ve ünü,Oxford’un zararına arttı.

Advertisement

Tarihsel Eserler: Ortaçağdan kalan St. Benet’s Kilisesi ve Anglosakson eseri olan kulesi; İngiltere’deki yuvarlak yapılı dört Norman kilisesinden biri olan Round Kilisesi (1220); St. Mary Kilisesi (1478-1522) ve ünlü vitraylarıyla King’s College Şapeli (16. yy) kentteki tarihsel eserlerin başında gelir. Ayrıca Fitzwilliam Müzesi ülkenin en önemli galerilerindendir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply