Çarkıfelek Çiçeği Hakkında Bilgi

0

Çarkıfelek Çiçeği nasıl bir bitkidir, çiçektir? Çarkıfelek Çiçeğinin özellikleri, bakımı nasıl yapılır, su, toprak ve güneş ihtiyacı hakkında bilgi.

Çarkıfelek

Advertisement

Çarkıfelek Çiçeği Hakkında Bilgi

Tür: Asma
Aile: Passifloraceae
Yükseklik: 1,5 – 2 m
Yayılma: 1 ila 2 m
Çiçeklenme Zamanı: Temmuz-Eylül
Güneş: Kısmi gölgede tam güneş
Su: orta
Bakım: orta
Çiçek: Gösterişli, Kokulu
Çekiyor: Kelebekler
Meyve: gösterişli, yenilebilir
Tolerans: Kuraklık

Çarkıfelek

Çarkıfelek, (Lat. Passiflora). Çarkıfelekgiller familyasından 400 kadar türü olan otsu ve ağaçsı çok yıllık bitkisi cinsi, fırıldakçiçeği de denir.

Anayurdu Amerika’dır. Yapraklan almaşık ve palmet loplu, çiçekleri tekerlek biçiminde, pembe, kırmızı ya da erguvan renginde, parlak ve büyüktür. Sarmaştığı için duvar diplerinde ve çardak kenarlarında yetiştirilir. Mavi çiçekli çarkıfelek ve pembe çarkıfelek türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Öteki türlerinden bir bölümünün meyveleri yenir; yaprak ve çiçeklerinden ise eczacılıkta sinir yatıştırıcı ilaç yapımında yararlanılır.

Advertisement

Çarkıfelek

Bakımı

Kısmen gölgede tam güneşte, orta, iyi süzülmüş topraklarda kolayca büyür. Kuraklığa dayanıklıdır. Optimum yetiştirme koşullarında geniş alanları kaplamak için kök emiciler tarafından yayılır. Aşırı soğuk kışlara dayanamaz. Bu asmayı duvar, garaj veya başka bir yapı tarafından korunan bir alana koymak en iyisidir.

Özellikleri

Passiflora incarnata, ılık kış iklimlerinde odunsu ve soğuk kış iklimlerinde otsu olan hızlı büyüyen, çıkıntılı bir asmadır. Üç loblu, koyu yeşil yapraklı ve gösterişli, 6 santim çaplı, beyaz yaprakları ve çanak yapraklara sahip olan saçaklı çiçekleri ve pembemsi-mor filamentlerin merkezi bir tacı vardır. Yaz aylarında çiçek açar ve hoş kokuludur. Etli, yumurta şeklinde, yenilebilir meyveler Temmuz ayında ortaya çıkar ve sonbaharda sarımsı bir renge olgunlaşır. Olgunlaşmış meyveler asmadan taze yenebilir veya jöle haline getirilebilir.

Çarkıfelek

Sorunları

Ciddi böcek veya hastalık problemi yoktur. Kökler agresif yayılabilir. Kök çürüklüğü, özellikle kışın ıslak, kötü drene topraklarda oluşabilir.

Advertisement

Bahçe Kullanımları

Kafeslerde, dirseklerde, duvarlarda veya çitler üzerinde kullanılabilir. Eşsiz çiçek ve yenilebilir meyveler, bu asmayı, bahçeler için son derece ilginç bir bitki yapar.


Leave A Reply