Carl Maria von Weber Kimdir

0
Advertisement

Alman ulusal operasının kurucusu kabul edilen Carl Maria von Weber hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi.

Carl Maria von WeberCarl Maria von Weber Alman bestecisidir (Eutin 1786 – Londra 1826). Müziğe karşı ilgisi geliştikçe özel derslerle yetişti. Piyano için ilk eserlerini ve bir opera komiği henüz 13 yaşında besteledi. 1800’de ilk operası olan Das Waldmadches (Orman Kızı), 1803’te, Teper Schmoll ve Komşuları‘nı besteledi.

Württemberg Kralı I. Friedrich’in sarayında bulunduğu yıllarda aşırı borçlanma nedeniyle kısa süre hapse mahkum oldu. Mannheim’da bulunduğu sırada romantik akım üzerine geliştirdiği, düşünceler sanat çevrelerinde ilgiyle karşılandı. 1813’de Prag Operası’nın başına getirildi ve burada opera konusundaki yeni düşüncelerini uygulama olanağı buldu. Ancak, yeni düşüncelerinin uyandırdığı tepkiler yüzünden 1816’da istifaya zorlandı.

Aynı yıl Dresden Operası’nın yöneticiliğine atandı. 1824’te Londra’dan gelen öneriyle Oberariu besteledi. 1826’da ağır hasta olmasına karşın Oberon’u sahnelemek için Londra’ya gitti ve bir süre sonra öldü. Alman ulusal operasının kurucusu sayılır.

Orkestrayı salt eşlik edici öğe olmaktan çıkarıp eserin bütünlüğünü sağlayıcı öğe olarak ortaya koydu. Aynı zamanda iyi bir piyano virtüözü olan besteci, müzik tarihinin en büyük orkestra düzenlemecilerinden biri olarak görülür ve bu orkestra anlayışıyla Wagner’i etkiledi.

Başlıca eserleri:

Advertisement

Opera: Der Freischütz (1821), Euryanthe (1823), Oberon (1826).

Orkestra müziği: İki Piyano Konçertosu (1811), Fagot Konçertosu (1811), Fa Minör Konser Parçası (1821).

Çok sayıda piyano müzikleri, vokal müziği, dinsel müzik, oda müziği.


Leave A Reply