Carlo Piaggia Kimdir?

0
Advertisement

Carlo Piaggia Kimdir? İtalyan bir kaşif olan Carlo Piaggia hayatı ve keşifleri ile ilgili kısaca bilgi veren sayfamız.

Carlo Piaggia Kimdir?

Carlo Piaggia
Carlo Piaggia, (d. 4 Ocak 1827, Lucca, Lucca Düklüğü – ö. 17 Ocak 1882, Karkoc, Sudan), Kyoga Gölünü (Uganda) bulan ve Yukarı (güney) Nil Irmağı sistemini araştıran İtalyan kâşif.

Düzenli bir öğrenim görmedi. Ama keskin bir gözlemci olarak Sudan’ın güney ve Kongo’nun kuzeydoğu kesimlerinde yaşayan Azande kabileleriyle ilgili araştırmaların öncüsü oldu.

1856’da Mısır Sudanı’nda rastlanan bazı ender hayvanların örneklerini toplamak amacıyla Afrika’nın içlerine girdi. 1860-61’de başka doğabilimcilerle birlikte Mısır Sudanı’na giderek Bahrü’l-Gazal Havzasına ve Azandelerin yaşadığı topraklann sınırına ulaştı. 1863-65 arasında Azandeler arasında yaşayarak kapsamlı etnografik veriler topladı. Daha sonra (1871) Etiyopya yaylalarında keşif çalışmaları yürüttü ve tekneyle Tana Gölünün çevresini dolaştı.

1875’te Yukarı Nil’e yaptığı keşif yolculuğu sırasında Doğu Afrika’daki büyük göllerle Nil arasında bir ırmak geçidi bulmaya çalıştı. Bu yolculuk sırasında Kyoga Gölünü buldu (1876). Mavi Nil’e yaptığı keşif yolculuğu sırasında öldü.

Advertisement

Leave A Reply