Carlos Ibáñez del Campo Kimdir?

0
Advertisement

Carlos Ibáñez del Campo kimdir ve ne yapmıştır? Carlos Ibáñez del Campo hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Carlos Ibáñez del Campo

Carlos Ibáñez del Campo; (d. 3 Kasım 1877, Chillân – ö. 28 Nisan 1960, Santiago, Şili), 1927-31 ve 1952-58 dönemlerinde Şili devlet başkanıdır.

Orduda 30 yıl görev yaptıktan sonra, Eylül 1924’te Arturo Alessandri Palma hükümetine karşı düzenlenen ayaklanmaya katıldı. 1925-27 arasında önce savaş bakanlığı, ardından da içişleri bakanlığı yaparak ülke yönetimini fiilen elinde tuttu. 1927’de Başkan Emiliano Figueroa Larrain’i istifaya zorladı ve onun yerine geçti. 1931’e değin süren ilk devlet başkanlığı sırasında, orduya dayanarak muhaliflerinin hemen hepsini tutuklattı ya da sürgüne gönderdi. Yabancı sermayeyi özendirerek ülke ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan Ibáñez, nitrat sanayisinin içinde bulunduğu bunalımı aşmak için ABD sermayesine bağımlı tekelci bir kuruluş olan Compañía de Salitre de Chile’ nin (Cosach) kurulmasına ön ayak oldu. Ama, 1929’daki Büyük Bunalım yabancı sermaye akımının durmasına ve nitrat sanayisinin çökmesine yol açtı. Ekonomik bunalım, yönetimine karşı duyulan hoşnutsuzluğu daha da artırdı ve Ibáñez Temmuz 1931’de And Dağlarını aşarak Arjantin’e kaçmak zorunda kaldı.

Mayıs 1937’de ülkesine döndükten sonra, Şilili Nazilerin desteğiyle bir darbe girişiminde bulunduysa da başarılı olamadı (Eylül 1938). Ağustos 1939’daki ikinci darbe girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı. 1942 başkanlık seçimlerini kazanamadı. Ama, çeşitli gerici gruplarla ittifak kurarak ve kırsal kesimdeki işçilerin desteğini kazanarak, 1952’de devlet başkanı seçilmeyi başardı. İlk devlet başkanlığının tersine bu kez ılımlı bir politika izleyerek muhalefetle uzlaşma yoluna gitti. Devlet dairelerinde verimliliği artırmaya ve ülke sanayisinin gelişimini özendirmeye yönelik önlemler aldı. Ama bütün çabalarına karşın ülkenin ekonomik sorunlarını çözmeyi başaramadan 81 yaşında görevinden ayrıldı.

Advertisement

Leave A Reply