Çarpım Tablosu Ezberleme Teknikleri Nelerdir? Çarpım Tablosu Örnek Tablolar

0

Çarpım Tablosu. Çarpım tablosunu ezberleyebilmeniz için 1’lerden 10’lara kadar ki çarpım tablolarının resim şeklinde verildiği sayfamız.

Çarpım tablolarını öğretmek zor olabilir ama korkmayın, çarpım tablolarını hatırlamanın ve çocukları meşgul etmenin kolay yollarının bir listesini derledik.

Çarpım tabloları

Çarpım tabloları olarak da bilinen çarpım tabloları, belirli bir sayının katlarını listeleyen tablolardır. Çarpma işlemlerini çocuklara ilk önce tanıtmak zor olabilir, çünkü onları öğrenene kadar muhtemelen toplama ve çıkarma gibi şeylerde onlara yardımcı olmak için gerçek nesneleri kullanıyorlardır. Çarpma, çocukların soyut sayılarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmeleri gereken ilk aritmetik beceridir.

Ancak korkmayın, çarpım tablolarını hatırlamanın bazı kolay yollarını ve çocuklarınızı bunları öğrenmeye nasıl teşvik edebileceğinize dair fikirleri bir araya getirdik.

Çarpım tablolarını hatırlamanın kolay yolları

Çarpım tablosunu öğrenmenin en kolay yolu, açıkçası sıkıcı olan (siz ve çocuklarınız için) yalnızca tekrara güvenmek yerine, çocuklarınızı çocukların hafızasını çalıştıran bir dizi faaliyete dahil etmektir!

Çarpım tablosu yaz

Bu, çarpım tablosunu öğrenmek ve hatırlamak için eski ama altın bir tekniktir. 12’ye 12 Boş Çarpma Karemizi indirebilir ve her bir kutuyu sınıfınız veya çocuğunuzla birlikte doldurabilirsiniz. Aktiviteye daha ilgili ve odaklanmış hissetmelerini sağlamak için farklı boya kalemlerini seçmelerine izin verin.

Ardından, tamamlanmış kareyi sınıfınızın veya çocuğunuzun düzenli olarak göreceği bir yere (örneğin, beyaz tahtanın yanına, yatak odası kapısına) asmak istiyorsunuz. Ardından, hem sizin hem de çocuğunuzun oturması ve belirli bir çarpım tablosu setini baskısız bir şekilde tamamlaması için düzenli bir zaman belirleyin. Bu, akşam yemeğinden hemen önce veya yatmaya hazırlanırken olabilir. Çarpım tablolarını ne kadar sık ​​görür ve ezberlerlerse, onları öğrenme olasılıkları o kadar artar!

Çarpım Tablosu Ezberleme Yöntemleri

Çarpım tablosunu ileri ve geri ezberleyin

Çocuklarınız çarpım tablosunu yazmayı ve süslemeyi bitirdikten sonra, onlardan tabloyu hem ileriye hem de geriye doğru yüksek sesle okumalarını isteyin. Bunu yavaş ve dikkatli bir şekilde yapmaları için onları teşvik etmelisiniz. Çocuklar daha sonra çiftler halinde çalışarak çarpım tablosunu birbirlerine bakmadan ezbere okuyabilirler! Bu eğlenceli bir alıştırmadır ve bir yetişkine okumanın üzerindeki baskıyı biraz azaltır.

Çocuklarınıza çarpma sorularını tersten de sorabilirsiniz, yani “2 kere 3 eşittir…” demek yerine “6 eşittir 2 çarpı ne?” diyebilirsiniz.

Atlayarak sayma alıştırması yapın

Atlayarak sayma, sayıları tekrarlamadan çarpım tablosunu hatırlamanın en iyi yollarından biridir. Sayımı atlamak için, saydığınız sayıyla başlarsınız ve aynı sayıyı eklemeye devam edersiniz. Örneğin, 2 ile atlamalı sayma 2, 4, 6, 8, 10, vb. 4 ile atlamalı sayma ise 4, 8, 12, 16 vb.

Şarkı ezgilerine atlayarak saymayı çarpma tablosunu öğrenmenin eğlenceli ve zahmetsiz bir yolu haline getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun kendine hedefler koymasını sağlayın ve bu hedeflere ulaştıklarında onları ödüllendirin.

Hedefleri bir haftada 2, 3 ve 4’lü çarpım tablolarını öğrenmekse, bu hedefe ulaştıklarında ona bir ziyafet düzenleyebilirsiniz. Belki bir cuma günü bir pizza alın ya da sinemaya gidin. Biraz zararsız rekabet, çocuklarınızı çarpma hedeflerine ulaşmaları için motive etmenin etkili bir yoludur! Sınıfta bir yıldız haritası hazırlayabilir ve her çocuk ilerlemesini takip etmeyi öğrendiği masanın yanına altın bir yıldız veya çıkartma yapıştırabilir. Bu, bir Cuma öğleden sonra altın bir saate doğru çalışabilir.

Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu


Leave A Reply