Casimir Pierre Périer Kimdir?

0

Casimir Pierre Périer kimdir? Döneminin ünlü Fransız bankeri ve siyaset adamı olan Casimir Pierre Périer hayatı hakkında bilgiler.

Casimir Pierre Périer Kimdir?

Casimir Pierre PérierCasimir Pierre Périer (d. 21 Ekim 1777, Grenoble – ö. 16 Mayıs 1832, Paris, Fransa), Fransız banker ve devlet adamı. Kral Louis-Philippe döneminin önde gelen siyasetçilerindendir.

Advertisement

1798-1801 arasında İtalya’daki Fransız ordusunda görev aldı. Fransa’ya döndükten sonra kardeşi Antoine-Scipion’la birlikte bir banka kurdu. 1814’e gelindiğinde Paris’in en önemli bankerlerinden biri olmuştu. 1817’de Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve mecliste ılımlı solcuları destekledi.

1830 Temmuz Devrimi’nden sonra Temsilciler Meclisi başkanlığına seçildi. 13 Mart 1831’de başbakan ve içişleri bakanı oldu. Bu görevi sırasında Paris’teki göstericilere karşı Ulusal Muhafızlar’ı harekete geçirdi ve Lyon’da ipek işçilerinin başlattığı ayaklanmayı (Kasım-Aralık 1831) orduyu kullanarak bastırdı. Dış ilişkilerinde etkin bir politika izleyen Perier, Portekiz hükümetinin Fransız tüccarların uğradığı zararları karşılamasını sağlamak için Temmuz 1831’de Lizbon’a bir filo gönderdi. Aynı yıl Hollanda’dan bağımsızlığını ilan eden Belçika’yı desteklemek için bölgeye asker yolladı. Şubat 1832’de Avusturya’nın Papalık Devletleri’ndeki üstünlüğünü kırmak amacıyla Adriyatik’teki Ancona limanının işgalini emretti. İzlediği politikalar nedeniyle hem sol hem de sağ kanadın eleştirilerine hedef olan, otoriter tutumu yüzünden de zaman zaman Louis-Philippe’le arası açılan Perier koleradan öldü.


Leave A Reply