Çatalca Nerededir?

0
Advertisement

Çatalca nerededir? Çatalca hangi ilimize bağlıdır? Çatalca ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ÇatalcaÇatalca; İstanbul İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Nadımköy, Karacaköy), 46 köyü vardır. İlin batısında; doğudan Gaziosmanpaşa Eyüp ve Bakırköy ilçeleri; kuzeyden Karadeniz; güneydoğudan Büyük-çekmece, batıdan Silivri İlçesi ve Tekirdağ; kuzeybatıdan Kırklareli ile çevrilidir.

Engebeli yapıya sahip olan ilçe topraklan akarsu vadilerince yarılmıştır. Kuzeybatıdan ilçe merkezine doğru, İstranca Dağları’nın uzantıları olan tepecikler uzanır. İlçenin en önemli ırmağı olan Karasu, birkaç koldan gelen küçük derelerle birleşerek Büyükçekmece Gölü’ne dökülür. Öteki ırmaklar Durusu, Hoş Dere ve Karaman Dere’ dir. Ekonomi tarım ve küçük el sanatlarına dayanır. Ekime uygun alanlarda buğday, mısır, şekerpancarı, ayçiçeği üretimi yapılır. Meyvecilik (elma) önemlidir. Son yıllarda İstanbul pazarına yönelik sebze üretimi hızla artmakta; özellikle süt inekçiliği ve bu tür besicilik yaygınlık kazanmaktadır.

Turizm, ilçenin güneyinde, özellikle Kumburgaz’da önemli bir gelir kaynağı oluşturur. Marmara Denizi’nin kıyısında bulunan Kumburgaz, Silivri’ye kadar uzanan kıyı şeridiyle doğal bir plaj durumundadır. Yaz mevsiminde yoğun yazlıkçı akımına sahne olur. İstanbul-Edirne Demiryolu üzerinde, Çıplaktepe’nin kuzeydoğu eteklerinde, deniz düzeyinden 64 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, Edirne-İstanbul Karayolu’na 20 km’lik yolla bağlıdır.

Tarih: Bizans döneminde Matrai adıyla anılan Çatalca, sayısız savaşa ve işgale sahne olmuştur. Hun Hakanı Atilla, 447’de, ordusuyla Çatalca’dan geçip Büyükçekmece’ye kadar gelerek Bizans’ı vergiye bağlayıp geri döndü. Daha sonra, 616’da, Avarlar, 813’te de Kurum Han komutasındaki Bulgarlar, Çatalca üzerinden İstanbul’a kadar geldiler. Bizans döneminde, geniş ormanlarıyla bir av merkezi olan Çatalca’yı, I. Murat, Bizanslılardan alarak Osmanlı topraklarına kattı. 1865’e kadar Havassı Hümayun’a bağlı kadılıklardan biri olarak kaldı. 1867’de sancak oldu. Birinci ve İkinci Balkan Savaşları sırasında, Edirne’yi ele geçiren Bulgarlar Çatalca önlerine kadar geldiler. Kurtuluş Savaşı sırasında, Doğu Trakya’nın Türk jandarma kuvvetlerince teslim alınması sırasında kurulan Çatalca İli’nin merkezi oldu. 26 Haziran 1926’da, ilçe konumuyla İstanbul’a bağlandı.

Advertisement

Leave A Reply