Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Konusu Kısa Özeti Yorumlar, J. D. Salinger

0
Advertisement

J. D. Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının kısaca özeti, konusu, kitap hakkında yorumlar. Çavdar Tarlasında Çocuklar hakkında bilgi.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar

HOLDEN CAULFIELD 16 yaşında ve durumu pek parlak görünmüyor. Okulda kötü, kızlarla işler ancak vasat gidiyor, oda arkadaşı onu kullanıyor. Dördüncü kez okuldan atılacağı anlaşılınca HOLDEN kaçıyor. Trenle memleketi New York’a gidiyor, ama ebeveynlerinin yanına değil, bir otele.

Barda kokteyller içiyor, bir gece kulübüne gidiyor ve asansörcü çocuk onu bir fahişeye gitmeye ikna ediyor, ama HOLDEN kadınla yalnızca konuşmak istiyor. Bu da kadının satıcısıyla sorun yaşamasına neden oluyor: ilk günün sonu.

Ertesi sabah HOLDEN otelden ayrılıyor, okuldan eski bir arkadaşı olan bir kızla tiyatroya ve paten kaymaya gidiyor. Kızın yanında biraz ağlanıp sızlanıyor, ama kız onunla birlikte kaçmaya yanaşmıyor. Eski sınıf arkadaşı bir oğlanla sinemaya gittiğinde de işler iyi gitmiyor, HOLDEN canı sıkkın bir halde Central Park’taki ördek gölünün kenarındaki bir banka oturuyor. (Ördeklerin kışın nereye gittiklerini zaten hep merak etmişti: gelişmiş empati duygusunun sembolü.)

Sonunda HOLDEN eski öğretmeninin yanma sığınıyor, ama onun misafir koltuğunu gecenin bir yarısında terk ediyor, çünkü cinsel istismara uğradığını düşünüyor. Yine amaçsızca dolanmalar, tren istasyonunun bekleme salonunda sabahlama: ikinci günün sonu.

Advertisement

HOLDEN ertesi sabah batıya kaçmaya karar veriyor. Dokuz yaşındaki kız kardeşi PHOEBE ile buluşuyor ve ona planlarından söz ediyor. Kardeşi ağlıyor ve ona katılmak istiyor. Sonunda HOLDEN yumuşuyor ve PHOEBE ile birlikte hayvanat bahçesine gidiyor. Kardeşini dönme dolaba bindiriyor, kendisi de nihayet mutlu oluyor.
Yazar

J. D. Salinger’ın kitaplarının tamamını okumak zor değil, çünkü sayıca çok fazla değiller: bir roman ve birkaç (muhteşem) öykü hepsi bu. ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR ile yakaladığı başarı Salinger’ı tedirgin ediyor, çünkü münzevi bir hayat yaşamayı yeğliyor. 1965’te son öyküsünü yayınlıyor ve ölümüne kadar ortalarda görünmüyor.

Kitap Hakkında

Bu gizemli yazar hakkında bir şeyler öğrenmek için, üniversite öğrencisiyken Salinger ile on aylık bir ilişki yaşayan Joyce Maynard’m başarılı otobiyografik romanı DANS DERSLERİ okunabilir. Kesinlikle magazinel bir kitap değil!

ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR bir kült ve her zaman çok satmış bir kitap; aynı zamanda edebiyat öğretmenlerinin de en sevdiği kitaplardan biri, çünkü yorumlamaya son derece müsait.

HOLDEN CAULFIELD’a sinir olanlar FRANNY ve ZOOEYı deneyebilir.

* Biraz hava atmak isteyenler, kitabın tuhaf adının nereden geldiğini açıklayabilir. 18. yüzyılda İskoçyalı şair Robert Burns, daha sonra ünlü bir çocuk şarkısına dönüşecek olan comin’ through the rye adlı şiiri yazmıştı. Nakarat bölümü “Gin a body meet a body, comin’ through the rye” (Biri, çavdar tarlasından geçen birine rastlarsa) biçiminde. Ama HOLDEN CAULFIELD bunu, “Gin a body catch a body, comin’ through the rye” (Biri, çavdar tarlasından geçen birini yakalarsa) olarak anlıyor. Kendini bir çavdar tarlasındaki dik bir uçurumun kenarında hayal ediyor ve oyun oynayan çocukları uçurumdan kurtarmaya çalışıyor; bu, romanda tekrarlanan bir motif.

Advertisement


Leave A Reply