Çayeli Nerededir?

0
Advertisement

Çayeli nerededir? Çayeli hangi ilimize bağlıdır? Çayeli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Çayeli - Rize

Çayeli – Rize

Çayeli Rize İli’ne bağlı ilçe ve merkezi. 2 bucağı (Büyükköy, Kaptanpaşa), 34 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzeyden Karadeniz, doğudan Pazar, güneydoğudan Çamlıhemşin, batıdan İkizdere ve Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Kıyı boyunca dar kıyı düzlükleri uzanır. Güneye doğru yükselti artar. Dağları yaran küçük, kısa ve hızlı akışlı dereler Karadeniz’e ulaşır. Yükselti 3.000’e kadar ulaşır. Güneyde dağlar arasında geniş yaylalar yer alır. İlçenin en önemli akarsuyu olan Büyükdere, dar ve derin bir vadide akar ve Karadeniz’e ulaşır. Kıyı kesimi Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Yazlar serin, kışlar ılıman, bütün mevsimler yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 14 °C, yağış tutan 2.120 mm’dir. Güneye doğru yükselti artışına bağlı olarak sıcaklık düşer.

2.500 metrenin üzerinde sürekli kar sınırı ve bazı yerlerde küçük buzullar vardır. Kıyı kesiminde kayın, meşe, kızılağaç, gürgen, ormangülü ile yükseklerde kayın, sarıçam, göknar ve ladinden oluşan karışık ormanlar görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Yer şekilleri nedeniyle tarım sınırlı alanda yapılır. Mısır, fasulye, çay, armut yetiştirilir. Keçi ve sığır beslenir. Çay işleyen fabrika ve işyerleri vardır.

Rize-Pazar Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 13 km uzaklıktadır. 1944’te ilçe oldu.

Advertisement

Leave A Reply