Çayırkuşu Hakkında Bilgi

0

Çayırkuşu ile ilgili temel bilgiler ve çayırkuşu resmi.

Çayırkuşu

Çayırkuşu, (Lat. Alauda arvensis). Ötücükuşlar takımının Tarlakuşugiller familyasından kuş türü; tarlakuşu, toygar da denir.

Hemen hemen her iklimde yaşadığından İskandinavya’dan Avustralya’ya, Kuzey Afrika’dan Sibirya’ya kadar çeşitli türlerine rastlanır. Toprak üzerine kurdukları yuvalarının çevresini genellikle otlarla çevirirler. Sayısı 3-5 arasında değişen yumurtaları mat beyaz, kimi zaman soluk mavi, kahverengi lekelidir. En yaygın olanı bayağı çayırkuşu 18 cm uzunluğunda olup yükseklerden aşağılara süzülürken çıkardığı çıngırak sesleriyle tanınır. Tünemiş durumdayken örttüğü de olur. Kahverengi tüyleri koyu şeritler içerir. Kuyruğunun yanları beyaz tüylerle çevrilir. Başında ufak ve dik bir ibik bulunur. Gagası ince ve keskindir. Taneli bitkiler ve böceklerle beslenir.

Yuva yapmak için kuru çayırları ya da tepeleri seçerler. Yavrular uçmayı öğrenmeden yuvadan ayrılır. Kulaklı ya da dere kenarı çayırkuşu adı verilen cinsi soluk sarıbaşı ve boynuyla ötekilerden kolaylıkla ayrılır. Ayrıca göğsünde geniş siyah bir şerit bulunur. Erkeğin tepesi çevresinde siyah bir şerit ile ibik yerine bir çift siyah “boynuz” bulunur. Bu türü Amerika’da yaşayan tek türüdür.


Leave A Reply