Caz Müzik Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Caz nedir? Caz müziğin özellikleri nelerdir? Caz müzik tarihçesi, türleri, önemli sanatçıları hakkında bilgi

caz-1Caz; Halk müziğinin modern mirasçısıdır. Caz, Amerikan tarihinin kesin olarak saptanamayan bir noktasında ve kesin olarak saptanamayan bir şekilde ortaya çıkmış ve bu konuda yazılan binlerce kitap sayesinde her şey iyice arapsaçına dönmüştür.

İki tür caz vardır:

1) Geleneksel caz. Müzisyenler hep birlikte çalıp birbirinin çıkardığı sesi bastırmaya çalışırlar.

2) Modern caz. Müzisyenler birbirlerinin varlığından haberleri yokmuş gibi davranırlar.

Advertisement

Bunlardan hangisinden yana olmanız gerektiği konusunda karar size aittir. Kesin bir karara varamıyorsanız cazdan “esas olarak” hoşlandığınızı söyleyebilirsiniz.

Caz müzisyenleri, müzik yaparken gülümsemeyi ve mutlu görünmeyi artık terk etmiş ve senfoni orkestralarının elemanları gibi abus suratlı olmuşlardır. Bu da, cazın olgunlaştığını, ağır ve oturaklı bir müzik haline geldiğini gösterir. Dolayısıyla caza yaklaşımınız ölümüne ciddi, kullandığınız dil özenle seçilmiş olmalıdır. En iyi yöntem söylemek istediğiniz şeyin tersini söylemektir. Böylece yanlış anlaşılma tehlikesinden uzak olursunuz. Sözgelimi, Schönberg’in keyifli bir gününde bestelediği bir parçayı andıran fevkalade entelektüel bir caz parçasını “çılgın” diye tanımlayabilirsiniz. Çok güzel bulduğunuz caz parçaları için standart sıfat olan “accayip”ten başka bir sıfat kullanacak olursanız caza “takılmadığınız” belli olur.

Cazın Beethoven’i Charlie Parker’dir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. isimsiz kahraman... on

    çok güzel tam benim istediğim gibi derslerle ilgili bir site hazırlayanlara teşekkür ederim… sayenizde + alacağım

Leave A Reply