Cehennem Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Semavi dinlerin ortak inançlarından olan cehennem ile ilgili kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız

cehennemGünah işleyenlerin, öldükten sonra, ahirette azap çekmesi için gönderildiğine inanılan yerin adıdır. İslamlıkta ve Hıristiyanlıkta aynı şekilde tasavvur edilir, genel olarak dünyadaki ateşle kıyaslanır. Kuran’da «cehennem» kelimesi için bazı kere «nar» (ateş), ve ya ateşin vasfı olan kelimeler kullanılır. Bir ayette de Cehennemin 7 kapısı olduğu yazılıdır.

Kuran’da cehennem azabı yer yer canlı bir şekilde tasvir edilmiştir. Cehennem ateşi alevlidir; deriyi yakıp kavurur. Cehennem, kaynayarak uğuldar. Dibinde yetişen zakkum ağacının yılan başına benzeyen zehir gibi acı meyveleri yenir, kaynar sular içilir. Cehennem hakkında birçok Hadisler de vardır

Cehennem azabının ebedi olup olmadığı meselesi, İslam din bilginleri arasında tartışmalı bir konudur. Mutezile ve Hariciler, cehenneme girenlerin bir daha çıkamayacaklarına inanırlar. Diğer İslam mezheplerinde ise, Allah (c.c) ile boy ölçüşmeye kalkanlardan gayrı kimselerin affedileceğine inanılır. Hatta bazı yorumculara göre cehennem azabı günün birinde herkes için sona erecektir.

Advertisement

Leave A Reply