Çekerek Nerededir?

0

Çekerek nerededir? Çekerek hangi ilimize bağlıdır? Çekerek ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Yozgat - Çekerek

Yozgat – Çekerek

Çekerek Yozgat ili’ne bağlı ilçe ve merkezi. 43 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; doğudan Kadışehri, batıdan Çorum, güneyden Sorgun ve Akdağmadeni ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Bozok Yaylası üzerinde yükseltileri 700-1.900 m arasında değişen ilçe topraklarının doğusunda, Deveci Dağları’ nın batı uzantıları yer alır. İlçenin en önemli ırmağı olan Çekerek Suyu’ndan sulamada yararlanılır. Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanır. Çekerek Suyu’nun suladığı tarım alanlarında buğday, arpa, mercimek, fasulye, nohut, şeker pancarı ve ayçiçeği yetiştiriciliği; meyvecilik (üzüm, elma, armut) yapılır. İlin en çok ayçiçeği üreten ilçesidir. Hayvan besiciliği yaygındır.

Çekerek Suyu’nun 5 km doğusunda, Dağnı Dağı’nın doğu eteklerinde, deniz düzeyinden 970 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 90 km uzaklıktadır. 1944’te ilçe oldu.

Çekerek Suyu: Yeşilırmak’ın kollarından biridir. Uzunluğu 331 km. Tokat İli topraklarının güneyinde, Çamlıbel Dağları’nın eteklerinden doğar, Akdağ’dan inen suların katılmasıyla güneybatı yönünde akar, önce Yozgat, sonra kuzeye kıvrılarak yeniden Tokat İli’ne girer. Batıya doğru bir yay çizerek Amasya İli’nin güneyinde Yeşilırmak’a katılır.

Advertisement


Leave A Reply